.::Rezerwa 126p::. Strona Główna .::Rezerwa 126p::.
BEZ KOMUNISTYCZNEJ ADMINISTRACJI

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumStrona główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Wymiana - o ej skrzyni biegów
Autor Wiadomość
damiancn 
damiancn

Wiek: 49
Dołączył: 19 Lis 2017
Posty: 292
Skąd: cieszyn
Wysłany: 2018-11-14, 22:30   

ja jezdze na hipolu juz 15lat i nie zamienilbym go na zaden inny,chocby ze wzgledu na stara tradycje,he he,a czy nie ma w sobie swoistego uroku poczekanie w zimie chwile az olej sie rozgrzeje i skrzynia zacznie dzialac?przeciez to jest genialne i jakaz to radosc ze znow wszystko dziala
 
     
Daniel22 
Moderator


Dołączył: 19 Sty 2011
Posty: 227
Skąd: Pokój Administracji
Wysłany: 2018-11-14, 22:50   

Jeżeli rozpatrujemy w ramach hobby troche częstsze wymiany trybów w skrzyni czy urwane na mrozie lizaki, podobnie jak skrobanie scyzorykiem czarnego nagaru z wnętrza silnika po selektolu, to owszem, jak najbardziej można, a nawet należy jeździć na hipolu w skrzyni (lub bez) i z selektolem w silniku :E Przynajmniej jest pretekst, żeby posiedzieć dłużej w garażu i nie wracać do domu, jak ktoś ma "igiełkę" i się nudzi :P
_________________
 
 
     
damiancn 
damiancn

Wiek: 49
Dołączył: 19 Lis 2017
Posty: 292
Skąd: cieszyn
Wysłany: 2018-11-14, 23:05   

w silniku mam elfa sporti sri 15w40,a lizaka skrzyni nigdy nie urwalem za te 15lat pomimo 200tu tysiecy przebiegu,pare razy lizak wymienialem bo zlapal duze luzy,przeciez cale skrzynie sie wymienia na uzywana,bo siada wszystko,polosie sie wycieraja i cala reszta,koszt naprawy skrzyni przewyzsza koszt kupna skrzyni w naprawde dobrym stanie,a nawet bardzo dobrym
 
     
damiancn 
damiancn

Wiek: 49
Dołączył: 19 Lis 2017
Posty: 292
Skąd: cieszyn
Wysłany: 2018-11-14, 23:23   

wiem co mowie,skrzynia zuzywa sie nie tylko w srodku tam gdzie jest olej ale wszedzie,polosie,przy lozysku dociskowym robia sie luzy,prowadnica biegow lapie luzy itd,o wiele lepiej kupic uzywke w dobrym stanie niz bawic sie z rozklekotana skrzynia pomimo najlepszego na swiecie oleju
 
     
Pan_Waclaw 


Dołączył: 22 Cze 2013
Posty: 1038
Skąd: Zgierz/Łódź
Wysłany: 2018-11-14, 23:26   

Daniel, z całym szacunkiem, ale jaki przebieg miałaby zrobić ta skrzynia, żeby odczuć korzyści ze stosowania 'lepszego' oleju? Dla skrzyni w maluchu ważna jest obecność oliwy i technika jazdy - jak nie zaniedbamy tych dwóch rzeczy to skrzynia będzie pracować cicho i długo, pewnie dłużej niż silnik.

Zimą to musisz mieć mróz chyba -30st. żeby biegi ciężko wchodziły. Urwane lizaki?? Co to za historie? Owszem, jest na hipolu trochę większy opór jak mróz złapie, ale biegi normalnie wchodzą, a po kilku kilometrach skrzynia pracuje zupełnie zwyczajnie. I praktycznie w każdym aucie jakim jeździłem, coś takiego występuje - zakładam, że w nowszych autach japońskich czy niemieckich już raczej hipolu się do skrzyni nie wlewa w fabryce.

OK - można dać lepszy olej o tych samych właściwościach smarnych, pewnie że nie zaszkodzi, ale jak ktoś się nie zna, to niech leje to co zaleca instrukcja bez kombinowania. Zastosowanie złego oleju przez niedoświadczonego maluchowca będzie gorsze w skutkach niż wlanie poczciwego hipolu.
_________________
 
     
danielewicz 


Wiek: 49
Dołączył: 18 Wrz 2010
Posty: 597
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2018-11-14, 23:33   

I wszystko na temat Pan_Waclaw👍
_________________
Nie pij za kierownicą, stukniesz kogoś w zderzak i sobie rozlejesz.

Fiat 126p 1979
 
 
     
Karol 
ziomy rezerwy


Dołączył: 18 Paź 2011
Posty: 752
Skąd: Nowa Dęba
Wysłany: 2018-11-14, 23:55   

Do skrzyni tylko dobry olej mineralny 80W90. Żaden inny - przetestowane przez wielu, że najlepiej ta i każda skrzynia działa na dedykowanym.
_________________
Moje youngtimer'y:
- Fiat 126p ST 650S
- BMW E34 530i 88'
- Romet Ogar 205 87'
- Romet Chart 210 Elektronik 89'
 
     
Daniel22 
Moderator


Dołączył: 19 Sty 2011
Posty: 227
Skąd: Pokój Administracji
Wysłany: 2018-11-14, 23:56   

No tak, złe słowo powiedzieć na oleje pamiętające lata 90 to jak wsadzić kij w mrowisko :lol:

Pan_Waclaw danielewicz

Inaczej spytam - jaką macie rzeczywistą korzyść z lania hipola do skrzyń, skoro lepszy olej jest często niewiele droższy, w tej samej cenie, a nawet tańszy? Patriotyzm? No to patriotycznie można kupić lepszy i tańszy niż mineralny hipol półsyntetyk z rafinerii w Jaśle ;) :

https://allegro.pl/olej-przekladniowy-75w90-revline-gl-5-1l-i7606841749.html

(kurde, 3 razy wklejałem ten link i dalej nie bangla z poziomu forum w przeglądarce, jakby i wam nie działał wrzucę w tnij.org)

Choćby i ta skrzynia zrobiła 10000km więcej, niż na hipolu, uważam, że warto - a jak zrobi jeszcze więcej, to pójdzie do następnego auta, albo rozłoży na części i mniej zużyte tryby się złoży na zapas. Technika jazdy owszem, jest najważniejsza, ale dobre smarowanie też ma wpływ.

Urwanie lizaka w zimie owszem się może zdarzyć - mi dwa razy przy -10 stopniach pod domem, jak jeszcze miałem gluta w skrzyni i "energicznie" szarpałem lewarkiem tuż po odpaleniu :E Wpływ na to mógł mieć także oczywiście stan lizaka lub jego jakość, a może i trochę przyśpieszył jego zużycie gęsty jak miód w tej temperaturze hipol... stało się :)

Hipol w ujemnych temperaturach szybko się robi mało przyjemny, mimo, że na papierze jest, że nie zamarza do -20. Co do oporu, w każdym aucie będzie większy, zanim się rozgrzeje olej w skrzyni, ale przy dobrym oleju opór będzie mniejszy, a smarowanie części nastąpi szybciej.

Naprawdę nie wiem, czemu się tak upieracie na siłę przy tym badziewiu, mimo, że lanie go w 2018 roku nie ma żadnego sensu, nawet ekonomicznego :roll:

Cytat:
OK - można dać lepszy olej o tych samych właściwościach smarnych, pewnie że nie zaszkodzi, ale jak ktoś się nie zna, to niech leje to co zaleca instrukcja bez kombinowania. Zastosowanie złego oleju przez niedoświadczonego maluchowca będzie gorsze w skutkach niż wlanie poczciwego hipolu.


Jak zaleje ATF do automatów albo olej silnikowy to faktycznie po jakimś czasie będzie dramat, ale chyba ktoś zabierający się za wymianę oleju powinien wiedzieć, że do manualnej skrzyni leje sie olej do skrzyń manualnych, i jak taka osoba pójdzie do sklepu i zaleje jakikolwiek inny olej o lepkości w granicach 75W90, nic się nie stanie, skrzynia będzie pracować tak jak powinna. Jak ktoś ma świeżo zrobioną skrzynię, usprawnił uszczelniacze na półosiach, żeby nie ciekły, to nie widzę przeszkód, żeby maluch dostał olej technologicznie świeższy i nowocześniejszy.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Daniel22 2018-11-15, 01:36, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
     
damiancn 
damiancn

Wiek: 49
Dołączył: 19 Lis 2017
Posty: 292
Skąd: cieszyn
Wysłany: 2018-11-15, 00:56   

ciekawe to,mi sie wydaje ze ten hipol z lat 90tych to nie ten sam hipol co teraz,przeciez musieli isc z postepem i cos ulepszyc od czasu komuny bo nie wytrzymaliby proby czasu i konkurencji innych firma,jezeli sa na rynku i ten olej jest to znaczy ze nie jest tak bardzo chujowy,wszystkim kojarzy sie z prostymi skrzyniami biegow., do malcow i do motorow tez sie to lalo o ile pamietam,selektor znikl z powierzchni ziemi,juz za komuny mial konkurencje bo ludzie lali castrol do silnika jak kto bogatszy byl
 
     
Kubica 
ziomy rezerwy
Carus kierownicy


Wiek: 30
Dołączył: 01 Wrz 2014
Posty: 556
Skąd: Puławy/Wrocław
Wysłany: 2018-11-15, 09:04   

A masło wymyślono po to, żeby chleba gównem nie trzeba było smarować. Jeśli jest na rynku coś znacznie lepszego, w porównywalnej cenie, to hipola można lać ze względów już chyba tylko sentymentalnych, co doskonale widać powyżej ;)
_________________
Nie musi być szybko, najważniejsze żeby było niewygodnie.
Był: Z(Ł)OMO `88
Jest:Waldemar Wielki `88, Skoda Favorit `91 Marmolada
 
 
     
damiancn 
damiancn

Wiek: 49
Dołączył: 19 Lis 2017
Posty: 292
Skąd: cieszyn
Wysłany: 2018-11-15, 09:30   

w takim razie zmienie olej na inny o lepszych wlasciwosciach i podobnej cenie.Precz z komuna i hipolem he he
 
     
Daniel22 
Moderator


Dołączył: 19 Sty 2011
Posty: 227
Skąd: Pokój Administracji
Wysłany: 2018-11-15, 12:19   

Kubica, Jeszcze do smarowania zawiasów jest niezły :twisted:

damiancn, tak jeszcze w kwestii wyjaśnienia, selektol bez problemu dostaniesz przecież nawet na Orlenie. Widziałem raz, jak starszy pan podjechał na stację fiatem uno i wziął właśnie selektol. Ba, jest produkowany nie tylko przez orlen, ale też przez lotosa i wiele firm "krzak", nawet w tak głupiej i niepraktycznej lepkości jak 20W30, w dodatku prawie w cenie sensownego oleju syntetycznego:

https://allegro.pl/lotos-selektol-sc-20w30-5l-i6989590329.html

Cóż... produkują, to ktoś musi to kupować :mrgreen:

A co do "tamtego" hipolu i współczesnego, jasne, że to nie ten sam olej. Nie wiem, co zaleca instrukcja do elegantów, ale do ST fabryka w instrukcji widnieje hipol 15F o normie SAE90EP. Bez lepkości zimowej, tylko letnia - w niskich temperaturach zamieniał się w jeszcze gorszy "żur" niż współczesny hipol, właściwe smarowanie trybów i łożysk następowało plus minus po kilkunastu kilometrach jazdy :E Współczesny ma z nim tyle wspólnego, że dalej jest kiepskiej jakości mineralnym olejem, tylko trochę lepszym, ale daleko mu do syntetyków i półsyntetyków. Kiedyś miałem hipol we wszystkich skrzyniach - cezety (ale tam już kleił sprzęgło i szybko wyleciał) fiata, motoroweru i poloneza, ale skrzynie lepiej i ciszej pracują na syntetykach 75W90, więc do niego nie wrócę, podobnie jak do mineralnego w silniku :P

O normie GL-5, którą spełnia współczesny hipol też nikt w latach `80 nie słyszał. A więc, lejąc współczesny hipol, rozmijamy się już grubo z fabryczną instrukcją obsługi... trzeba szukać 30-letnich leżaków w przezroczystych butelkach :twisted: Mam taki w garażu w celach muzealnych :lol2:
_________________
 
 
     
CZESIO1958 
ziomy rezerwy


Wiek: 66
Dołączył: 27 Sty 2010
Posty: 2726
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2018-11-15, 12:25   

A dokładnie to był Hipol MF jak mały Fiat 😎
_________________

 
     
Daniel22 
Moderator


Dołączył: 19 Sty 2011
Posty: 227
Skąd: Pokój Administracji
Wysłany: 2018-11-15, 12:42   

O racja, fakt - nie 15F a 15MF, też SAE90 według katalogu :)
_________________
 
 
     
danielewicz 


Wiek: 49
Dołączył: 18 Wrz 2010
Posty: 597
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2018-11-15, 13:18   

CZESIO1958 napisał/a:
A dokładnie to był Hipol MF jak mały Fiat 😎

W opakowaniach 1,1 litra ;)
_________________
Nie pij za kierownicą, stukniesz kogoś w zderzak i sobie rozlejesz.

Fiat 126p 1979
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Rusztowania Szalunki
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 16