.::Rezerwa 126p::. Strona Główna .::Rezerwa 126p::.
BEZ KOMUNISTYCZNEJ ADMINISTRACJI

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumStrona główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Vademecum d/s spawarek
Autor Wiadomość
metalworks 

Dołączył: 17 Lis 2014
Posty: 545
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2014-11-17, 21:30   

curek napisał/a:
ikarusenon napisał/a:
chociaż mogę się mylić...


Mylisz się ;) Na furiatach większość ma taką krowę i jadą z tematem konkretnie. Spawałem tym ostatnio ramę pod przyczepę, profile zamknięte o grubości ścianki 4-5mm i na 4 zdarzało się że przepalało. Spawy są bardzo ładne i głęboko wtopione. Śmiało mogę stwierdzić że do amatorskiej zabawy jak i na zarobek wystarczy.


Zgadzam się. Swego czasu mocno myślałem nad 1801, miałem okazję nawet używać pożyczonej i bardzo dobrze się spawało (na 400V). Bardzo prosty migomat do użytku domowego nadaje się świetnie. Duża dostępność części zamiennych i polski serwis to także duży plus. W porównaniu do 170 Telwina ten Bester ma znacznie lepszy podajnik a przewód na drut nie z teflonu a metalowa spirala (jeśli dobrze zauważyłem).
 
     
ikarusenon 
Człowiek simson


Wiek: 25
Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 411
Skąd: Ostrowy nad Okszą
Wysłany: 2014-11-17, 22:54   

metalworks napisał/a:
W porównaniu do 170 Telwina ten Bester ma znacznie lepszy podajnik a przewód na drut nie z teflonu a metalowa spirala (jeśli dobrze zauważyłem).


Powiedz mi czy ten model :
http://www.profimarket.pl...ct&prod_id=1735
Różnił by się jakością uwzględniając te spirale i podajnik czy jest to ta sama konstrukcja co
Telwin 170/1?

Z plusów zauważyłem:
-EURO
-400v

Wybaczcie za moje natręctwo ale nic nie poradzę taki jestem :E
 
     
metalworks 

Dołączył: 17 Lis 2014
Posty: 545
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2014-11-18, 09:47   

Dużo ludzi narzeka na tą teflonową rurkę przez którą jest podawany drut do uchwytu spawalniczego w Telwinach. Bo wpływa to na posuw drutu, że w zależności jak masz skręcony i ustawiony uchwyt spawalniczy. Ale można ją wymienić na taką spiralkę/ sprężynkę z drutu jak jest stosowana chyba właśnie w Besterach. Sam się do tego przymierzam.

250/2 w porównaniu np. do 183/2 ma możliwość spawania drutem 1mm (choć ja osobiście jeszcze tą średnicą nie miałem okazji spawać, przy blacharce aut to tylko 0,6, przy jakiś solidniejszych konstrukcjach 0,8). Dużym plusem tych dwóch spawarek jest możliwość ustawienia czasu spawania punktowego, daje to idealną powtarzalność w wyglądzie i grubości spawu. Dla mnie bardzo fajna rzecz przy spawaniu cienkich blach. Dla mnie trochę minusem jest bardzo duża czułość potencjometru posuwu drutu w tych Telwinach, małe jego przekręcenie daje dużą różnicę posuwu drutu, trzeba się do tego przyzwyczaić i lekko zmieniać wartości.

Ustaw sobie jakiś limit cenowy bo narazie wkleiłeś linki spawarek w całkiem innych półkach jeśli chodzi o kasę. W cenie 3k jednak nie wiem czy bym kupił Telwina 250/2, na pewno popatrzyłbym co za tyle mamony da się kupić z Esaba lub kto wie, może jakiś używany Ozas.
 
     
ikarusenon 
Człowiek simson


Wiek: 25
Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 411
Skąd: Ostrowy nad Okszą
Wysłany: 2014-11-18, 17:17   

Mój budżet to 3000zł + jeszcze wydatki na drut butlę i przyłbicę

Co do telwina to znalazłem model o cenie nieznacząco się różniącą:
http://allegro.pl/telwin-...4759326138.html

Z esaba nic w podobnej cenie do teliwina nie znalazłem oprócz tego:
http://allegro.pl/esab-mi...4780201641.html

Z tego co widzę telwin chyba będzie bardziej przystępny ?
 
     
metalworks 

Dołączył: 17 Lis 2014
Posty: 545
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2014-11-18, 18:22   

Dla mnie Telwin za jakość jaką oferuje zdecydowanie za drogo się ceni (i tak, mówi to właściciel Telwina ;) ). Samo za siebie mówi fakt, że ten podajnik z 183/2 o dwóch rolkach wykonany z plastiku jest stosowany w tanich migomatach Einhella. W 203/2 pewnie będzie trochę inaczej wyglądał ze względu na Euro ale jeżeli jest podobnie wykonany jak w niższym modelu to bym raczej zrezygnował z zakupu.

O Esabie wiele nie wiem ale migi składają chyba u nas w Katowicach (po wchłonięciu Ozasa), bardzo rozbudowana sieć serwisów (u mnie jest kilka autoryzowanych w województwie). Zdecydowanie warto byłoby pójść do sklepu i obejrzeć na żywo jak to wygląda. Dziś kupując miga na pewno pooglądałbym też Shermany, krążą różne opinie o nich ale warto byłoby zwrócić na nie uwagę. Zresztą myślę aby właśnie 4 rolkowy podajnik Shermana zaadoptować w swoim Telwinie.

Popatrz czy na portalach ogłoszeniowych w Twoim terenie nikt nie sprzedaje używanego Ozasa, świetne polskie sprzęty.
 
     
ikarusenon 
Człowiek simson


Wiek: 25
Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 411
Skąd: Ostrowy nad Okszą
Wysłany: 2014-11-19, 19:21   

Porównałem cenę i myślę że najlepszym wyborem będzie to coś :mrgreen:

http://allegro.pl/tiger-2...4757013294.html
 
     
metalworks 

Dołączył: 17 Lis 2014
Posty: 545
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2014-11-20, 16:26   

Nie miałem niestety żadnego kontaktu z tą marką jeszcze ale ten migomat wygląda zdecydowanie solidniej niż Telwiny z poprzednich linków (a zwłaszcza podajnik drutu). 10 zakresów prądu też ciekawa opcja, w Telwinie masz ich 6, timer do spawania punktowego też bardziej rozbudowany (dwa pokrętła). Myślę że ciekawa opcja, warta zobaczenia.

Ciekawe też czy produkowane w Czechach czy tylko montowane.
 
     
parobek 126p 

Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 31
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2014-11-21, 11:23   

metalworks napisał/a:
Nie miałem niestety żadnego kontaktu z tą marką jeszcze ale ten migomat wygląda zdecydowanie solidniej niż Telwiny z poprzednich linków (a zwłaszcza podajnik drutu). 10 zakresów prądu też ciekawa opcja, w Telwinie masz ich 6, timer do spawania punktowego też bardziej rozbudowany (dwa pokrętła). Myślę że ciekawa opcja, warta zobaczenia.

Ciekawe też czy produkowane w Czechach czy tylko montowane.

Też nie miałem z tym sprzętem do czynienia ale faktycznie podajnik wygląda solidnie ale dla mnie to tyle. Czy zakres prądu 10 czy 6 ci się przyda nie wiem -chodzi o to ,że w 10 stopniowym przeskok napięcia pomiędzy poszczególnymi zakresami będzie mniejszy niż w tym 6 zakresowym. Suma sumarum w jednym i drugim na ostatniej skali będziecie mieć podobne napięcie przy założeniu że obydwie spawarki maja po 170A czy więcej dla mnie nie jest to zbyt istotne. Spawanie punktowe z timerem dla mnie niepotrzebne bo sam decyduję o tym jak duży bądź mały ma być heft ale wszystko zależy od osoby która będzie nim robiła. Może mi się wydaje ale uchwyt wydaje mi się delikatny. Ja osobiście wybrałbym ESAB-a mimo że na takim nie pracuję tylko na jego starszym bracie (esab mig 400tw) dla mnie super. Szkoda tylko że nie ma zdjęcia podajnika drutu w esabie ale myślę że badziewia raczej nie wsadzą.
 
     
metalworks 

Dołączył: 17 Lis 2014
Posty: 545
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2014-11-21, 11:51   

Zrobiłem dziś foty podglądowe słabych punktów w Telwinie 183/2 czyli podajnik i uchwyt mocowania rolki drutu. Nie jest to wszystko zbytnio solidne jeśli popatrzeć na żądaną cenę.





Co do spawania z timerem to jasne, zależy od użytkownika. Dla mnie jednak fajna sprawa, może nie mam jeszcze tak wyćwiczonej ręki dlatego go używam bo daje mi bardzo dobrą powtarzalność spawów jeśli chodzi o wygląd.
 
     
parobek 126p 

Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 31
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2014-11-21, 23:46   

metalworks napisał/a:
Zrobiłem dziś foty podglądowe słabych punktów w Telwinie 183/2 czyli podajnik i uchwyt mocowania rolki drutu. Nie jest to wszystko zbytnio solidne jeśli popatrzeć na żądaną cenę.

[url=http://s26.postimg.o...246.jpg]Obrazek[/url]

[url=http://s26.postimg.o...247.jpg]Obrazek[/url]

Co do spawania z timerem to jasne, zależy od użytkownika. Dla mnie jednak fajna sprawa, może nie mam jeszcze tak wyćwiczonej ręki dlatego go używam bo daje mi bardzo dobrą powtarzalność spawów jeśli chodzi o wygląd.

Faktycznie dobrze to nie wygląda -a już szczególnie nie za taka kasę. Myślę że kolega już będzie wiedział co wybrać za spawarkę i dobierze to co mu bardziej pasuje.Tym bardziej że kolega metalworks trochę się napracował żeby dać przejrzysty obraz podanego w linkach produktu. Pozdro
 
     
Domage 
ziomy rezerwy
buh


Wiek: 112
Dołączył: 08 Lis 2009
Posty: 3198
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2014-11-25, 16:12   

Ktoś używa, ma doświadczenia z TIG'ami ? konkretnie interesuje mnie Sherman DIGITIG 205P ??
_________________

Pussy Wagon
 
 
     
Glok 
Znany jako Wódka


Wiek: 28
Dołączył: 16 Paź 2013
Posty: 224
Skąd: B-B
Wysłany: 2014-11-25, 22:41   

Z migomatów odradzam Bestery.
Zamiast kupować to dziadowe 1801 czy 1901 kupicie za te same pieniądze porządnego Magnuma mig 200.
Mała dobra solidna spawarka.
Polecam zwłaszcza dla tych co będą się uczyć.
Są dwa takie małe Magnum jeden jest już na kółkach drugi jest bez nich obie spawarki to tak naprawdę jedno i to samo różnią się ceną (ok 100zł).

Besterem to możecie sobie pospawać ale płot czy bramę.
_________________
Wolę klimat niż klimę
 
     
metalworks 

Dołączył: 17 Lis 2014
Posty: 545
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2014-11-25, 23:25   

Glok napisał/a:
Besterem to możecie sobie pospawać ale płot czy bramę.


Jeżeli masz jakieś złe doświadczenia z Besterem lub znalazłeś jakieś wady to je tu opisz, zawsze to więcej informacji dla ludzi decydujących się na zakup tego modelu (a dużo ludzi kupuje 1801).
 
     
marcin_1993 

Wiek: 31
Dołączył: 04 Lis 2014
Posty: 18
Skąd: Szczytno
Wysłany: 2014-11-27, 14:20   

Ja posiadam 1801 i złego słowa nie mogę powiedzieć cienką blachę spawa jak trzeba, a jak ktoś nie potrafi to i później złą opinie zbiera sprzęt.
 
     
Domage 
ziomy rezerwy
buh


Wiek: 112
Dołączył: 08 Lis 2009
Posty: 3198
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2014-11-27, 16:28   

1801 spawałem płot na 30 metrowym przedłużaczu 230V, na max mocy wyłączył się po 5 minutach spawu (prawie) ciągłego. Jak masz kiepskie napięcie, to będziesz miał problemy ze złapaniem łuku, przez spadki napięć, ale to tak w każdym jest, więc nie ma się co przejmować.
Swoim drugą butle zużywam i też nie mam się do czego doczepić.
_________________

Pussy Wagon
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Rusztowania Szalunki
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15