.::Rezerwa 126p::. Strona Główna .::Rezerwa 126p::.
BEZ KOMUNISTYCZNEJ ADMINISTRACJI

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumStrona główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Wymarzona Zastava 1100p Mediteran.
Autor Wiadomość
Knight_in_fire 


Wiek: 33
Dołączył: 07 Mar 2015
Posty: 121
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2022-06-02, 12:35   

https://archiwum.allegro.pl/kategoria/uklad-napedowy-skrzynie-biegow-50871?string=fiat%20uno%20skrzynia%20bieg%C3%B3w

Są skrzynie, ale głównie ze Sieny i tak dalej.
 
 
     
danielewicz 


Wiek: 49
Dołączył: 18 Wrz 2010
Posty: 597
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2022-06-06, 19:12   

Czekam aż to będzie jeździć 👍
_________________
Nie pij za kierownicą, stukniesz kogoś w zderzak i sobie rozlejesz.

Fiat 126p 1979
 
 
     
Chmielu17 

Dołączył: 27 Lut 2013
Posty: 165
Skąd: Nowa Sól
Wysłany: 2022-06-16, 23:58   

Knight_in_fire napisał/a:
Są skrzynie, ale głównie ze Sieny i tak dalej.


Tę skrzynię ciężko znaleźć, bo były stosowane raptem może w dwóch modelach.

danielewicz napisał/a:
Czekam aż to będzie jeździć 👍


Ja już zacząłem w to wątpić. :E

Jeżeli chodzi o budę postanowiłem przenieść akumulator do bagażnika i ogólnie przebudować całą instalację. Plan był taki, żeby zastosować oryginalną podstawę aku, poddając ją odpowiednim przeróbkom. Wyszło całkiem nieźle, główny przewód prądowy pochodzi z Mercedesa W202.
Postanowiłem też zamontować wyłącznik prądu, tu wybrałem najprostszą opcję dedykowaną pod Żuka czyli SW40. Długo nie mogłem znaleźć dla niego miejsca, ale w końcu się udało. będzie przy fotelu kierowcy. Dorobiłem pod niego autorską podstawę oraz zrobiłem otwory w wzmocnieniu na przewód.





Druga sprawa, czyli reszta osprzętu elektrycznego Zastava jak i jej brat bliźniak FIAT 128 są biedne jeżeli chodzi o elektrykę (pomijam jakieś wersje specjalne i USDM), a chcę dołożyć parę odbiorników oraz zmienić reflektory z R2 na H4. Instalację mam wyjętą z auta i poskręcaną jak makaron, więc czeka mnie długa droga. :facepalm:

Zacząłem od pierdół czyli wywalenie bimetalicznego przerywacza kierunkowskazów i wsadzenie elektronicznego pochodzącego z jakiegoś Fiata. Kierunki na pewno lepiej będą działać. Dodatkowo trzeba do niego założyć przewód masowy. Macie też fotę wspomnianego makaronu. Zacząłem też dłubać przy stacyjce, która musi też mieć prąd żeby zadziałać i rozdzielać go dalej. Przewód brązowy zasilający umieszczę bezpośrednio przy wyłączniku prądu, więc go musiałem przedłużyć.



Sporą modyfikacją będzie dodanie przekaźników. Uchwyt pochodzi z Lancii/Autobianchi Y10 jak i kolorowe podstawy przekaźników. Przekaźniki mają być założone na rozrusznik, światła mijania/drogowe i tzw. halogeny. Dodatkowo wiadomo musi być na pompy/pompę paliwa oraz wentylator chłodnicy, ale one będą w innym miejscu. Te umieściłem pod schowkiem praktycznie tak samo jak były w Y10 umieszczone. Od razu też usuwam niepotrzebne przewody ze skrzynki bezpieczników.

_________________
Moja obecna Zastava Mediteran z 1982:
http://forum.rezerwa126p.pl/viewtopic.php?t=21166

Zbieram na DOHC-a do Zośki :)
 
     
Chmielu17 

Dołączył: 27 Lut 2013
Posty: 165
Skąd: Nowa Sól
Wysłany: 2022-08-08, 13:44   

Część 1
https://www.youtube.com/watch?v=1jB-aQQznUE

Część 2
https://www.youtube.com/watch?v=1Dq1JhsQ134

Część 3
https://www.youtube.com/watch?v=H5BtYDw3KBg&t

Rozpocząłem działalność jutuberską oto mój pierwszy gniot odnośnie budowy silnika. Mam nadzieję, że nie ostatni... :E
_________________
Moja obecna Zastava Mediteran z 1982:
http://forum.rezerwa126p.pl/viewtopic.php?t=21166

Zbieram na DOHC-a do Zośki :)
 
     
Knight_in_fire 


Wiek: 33
Dołączył: 07 Mar 2015
Posty: 121
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2023-03-09, 19:08   

Gratuluję - będziesz mieć lepszy silnik od pewnego dobrego Marakanta.
 
 
     
Chmielu17 

Dołączył: 27 Lut 2013
Posty: 165
Skąd: Nowa Sól
Wysłany: 2023-06-10, 22:54   

Wróciłem. Z porcją nowych wiadomości. :mrgreen:

Kupiłem w końcu skrzynię od Uno Turbo mk1 z dolnym wybieraniem. Była wystawiona na niemieckim eBay, ale sprzedawał ją nasz rodak. Brakuje jej flanszy do półosi, ale to nie będzie problem.



Zacząłem składać też osprzęt silnika. Wpadła seryjna pompa wody od 1100p z odmalowaną obudową oraz półoś podwieszana z Punto GT. Niestety trzeba ją przerobić, żeby można było powiesić osprzęt pod Zastavę. Tu już widać usuniętą łapę od napinacza mimośrodowego, który wadził o uchwyt czujnika z Uno 1.5.



Musiałem też wysłać podporę do zfrezowania, gdzie przychodzą łapy alternatora. Alternator w Punto ma 80mm szerokośći, gdzie większość alternatorów FIAT-a ma 70-73,5mm. Zdobycie takiego alternatora graniczy z cudem, bo większość ludzi co ma taki alternator nie chce go sprzedać. W środek wsadziłem dodatkowo rurkę 12mm ze ścianką 1mm, tak żeby w środku było 10mm.



Wstępnie, to tak spasowałem. Alternator pochodzi z Fiorino 1.6 i fabrycznie był z paskiem 4pk oraz rolką kierunkową. Ja zmieniłem w nim wentylator oraz koło pasowe na Zastavowskie. W innej konfiguracji nie chciało działać. Napinacz pochodzi też z Fiorino bo od 1100p nie podchodzi, ale przez łapę od Punto też musiał zostać zmodyfikowany przez przestawienie jednej z łap montażowych do pompy. Do tego posłużył jego brat bliźniak.




Ostatecznie, to tak wyszło. Muszę zmienić pasek klinowy z 10x825 na jakiś dłuższy oraz stoczyć piastę rolki.



Z innych rzeczy założyłem na przymiarkę odmalowane serwo od Ibizy 021 z przerobioną lekko blachą montażową. Do tego zmieniłem pompę na odpowiednik od Punto GT 22,2mm. Zbiorniczek jest od Ibizy. O ile trzpień od serwa pasuje bez problemu, to na linkę sprzęgła trzeba zrobić otwór w ścianie grodziowej. Resztę trzeba będzie zaspawać.

_________________
Moja obecna Zastava Mediteran z 1982:
http://forum.rezerwa126p.pl/viewtopic.php?t=21166

Zbieram na DOHC-a do Zośki :)
 
     
CZESIO1958 
ziomy rezerwy


Wiek: 66
Dołączył: 27 Sty 2010
Posty: 2723
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2023-06-11, 10:15   

Kupa roboty 😃
Jestem pełen podziwu 👍
_________________

 
     
Chmielu17 

Dołączył: 27 Lut 2013
Posty: 165
Skąd: Nowa Sól
Wysłany: 2023-06-16, 23:25   

Złożyłem wstępnie wszystko do przymiarki i wyszło, że pasek będzie szedł prosto. Czyli tak jak powinien. Rolka po założeniu na skróconą piastę jest praktycznie na styk od wentylatora alternatora.



Gorzej jest niestety z kołem od Uno 1.5, które postanowiłem sam napawać, aby później zmienić jego odsadzenie. :facepalm:

O ile tył dał się elegancko przetoczyć, to z przodem wystąpił problem w postaci moich dyskusyjnej jakości spawów, które ciężko było toczyć. Na szczęście znalazłem kogoś, kto mi to napawa ponownie i przetoczy.



Postanowiłem zmienić też belkę skrzyni biegów na element z Ibizy. Seryjna od 1100p, to nieporozumienie. Znalazłem wspólny punkt w obydwu tych podwoziach, a jest nim przetłoczenie i otwór pod korek. Następnie odwierciłem blachę co przychodzi w wewnątrz auta i przyłożyłem ją do tego miejsca w Zastavie. Wszystko się zgadza. Teraz tylko znaleźć siły, żeby, to razem złożyć...

_________________
Moja obecna Zastava Mediteran z 1982:
http://forum.rezerwa126p.pl/viewtopic.php?t=21166

Zbieram na DOHC-a do Zośki :)
 
     
danielewicz 


Wiek: 49
Dołączył: 18 Wrz 2010
Posty: 597
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2023-07-04, 05:51   

Jestem pełen podziwu, cały czas kibicuję 👍
_________________
Nie pij za kierownicą, stukniesz kogoś w zderzak i sobie rozlejesz.

Fiat 126p 1979
 
 
     
CZESIO1958 
ziomy rezerwy


Wiek: 66
Dołączył: 27 Sty 2010
Posty: 2723
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2023-07-04, 07:51   

danielewicz napisał/a:
Jestem pełen podziwu, cały czas kibicuję 👍


Ja też 👍
_________________

 
     
Chmielu17 

Dołączył: 27 Lut 2013
Posty: 165
Skąd: Nowa Sól
Wysłany: 2023-09-10, 21:58   

Zająłem się pasem przednim, więc wrzucam dwa linki do moich nagranych wypocin. Ogólnie jest, to orka na ugorze. Materiały z dwóch dni (wczoraj i dziś). Planuję zmienić wzmocnienie czołowe, które jest fabrycznie niewypałem i lubi pękać, ponieważ do niego jest przykręcana belka trzymająca silnik.

https://youtu.be/c-6Qz1Rqo00 (Część 1)

https://youtu.be/r4xt5Igpiog (Część 2)

Wychodzą też lata moich zaniedbań, głupich pomysłów oraz działania blacharzy w latach 80/90 i początku dwutysięcznych.

Dla niewtajemniczonych Zastava 1100p/101 oraz FIAT 128 posiadają tylko poduszkę w łapie silnika oraz pod wyżej wymienioną belką, która jest przykręcana do skrzyni. Zerwaniu ich zapobiega charakterystyczny drążek na górze silnika, przykręcany do głowicy. Ciężki zespół napędowy oraz cienka blacha i brak jeszcze jednej poduszki, to bardzo złe połączenie. Dopiero w modelu Ritmo FIAT wyciągnął wnioski i zastosował kompletnie inne rozwiązanie na trzech poduszkach.
_________________
Moja obecna Zastava Mediteran z 1982:
http://forum.rezerwa126p.pl/viewtopic.php?t=21166

Zbieram na DOHC-a do Zośki :)
 
     
Knight_in_fire 


Wiek: 33
Dołączył: 07 Mar 2015
Posty: 121
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2023-11-14, 21:19   

Zrób go na ten z Hondy Civic albo Poloneza. :D
  
 
 
     
Chmielu17 

Dołączył: 27 Lut 2013
Posty: 165
Skąd: Nowa Sól
Wysłany: 2023-12-29, 19:23   

Kolejny "delikatny" update.

Wpadł "nowy" blok od Bravo/Bravy/Marei. Jest, to moja biała karta jeżeli chodzi o budowę strokera 1.9. Blok od Sieny niepoprawnie nawierciłem i same problemy by z nim były. Ten egzemplarz miał iść na złom, ale w ostatniej chwili go wyrwałem spod ręki grabarza. Z ciekawostek jakie mnie zaskoczyły, to że posiada dwa otwory pod łapy z wersji 8V. Widać, że jeden z tych otworów nie pełnił żadnego zadania. Dlatego pewnie FIAT z niego zrezygnował w późniejszych latach. Został mi dowiert jednego otworu.



Póki słupek jest w całości zacząłem kombinować z rozrządem, żeby to wszystko siadło. Po nawiercie, trzeba zmienić jego położenie. Część rozwiązań jest w moim Fiorino, które posłużyło do testów. Teraz ogarnąłem pod Zochę taki setup. Napinacz od Uno 1.1/1.3/1.5. Osadzony jest na szpilce z Zastavy, która została stoczona na odcinku 1cm z M10 na M8, żeby pasowała do bloku 16V. Dorobiłem też dystans 2mm pod napinacz.

Rolka prowadząca z VAG 1.8T. Szpilka od Stilo 1.6 16V stoczona z dwóch stron i dołożony dystans 5mm.

Na koniec pasek rozrządu. Seryjny 16V nie siada, bo jest za krótki. Po poszukiwaniach trafiłem na pasek od Toyoty Supry mk3 z silnikiem 7M-GE i GTE. Jest o ząbek dłuższy i 0.4mm szerszy. Aktualnie mam taki zamontowany w Fiorino i zdaje egzamin oraz normalnie się zakłada.



Po zmontowaniu siadło idealnie i prosto będzie szło.



Do tego wyciąłem dolne mocowanie skrzyni i wahacza z resztek Fiorino oraz zdobyłem odlewaną łapę z polifta razem z uchwytem pod większą poduchę od cięższych silników z tego auta. Łapa od Ibizy jakoś mi nie leży, więc siądzie takie coś. Belka od 1100p będzie pełniła rolę usztywnienia.

_________________
Moja obecna Zastava Mediteran z 1982:
http://forum.rezerwa126p.pl/viewtopic.php?t=21166

Zbieram na DOHC-a do Zośki :)
 
     
CZESIO1958 
ziomy rezerwy


Wiek: 66
Dołączył: 27 Sty 2010
Posty: 2723
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2023-12-30, 08:35   

Powodzenia :mrgreen:
 
     
Chmielu17 

Dołączył: 27 Lut 2013
Posty: 165
Skąd: Nowa Sól
Wysłany: 2024-01-21, 22:36   

Rozrząd wstępnie ogarnięty jeżeli chodzi o dobór gratów, to był czas żeby zrobić adapter do nawiertu pod łapę. W Fiorino i Zastavie go nie stosowałem i wiem, że było i jest trochę krzywo. W tym bloku jak już wspomniałem mam ułatwione zadanie bo wystarczy tylko jeden otwór dorobić i nagwintować, ale z dwoma też by nie było jakiegoś problemu. Chwilę kminiłem jak rozwiązać taki element.

Wziąłem łapę od FIAT-a Uno 1.5 jest wykonana z żeliwa/staliwa, więc jakoś można łatwo, to pospawać. Następnie górny otwór rozwiercił mi tokarz na frezarce z M10 na M12 oraz dorobił mi do tego tulejkę pasującą na sztywno z pod wiertło 8.8mm. Dzięki temu rozwiązaniu mam zrobioną prowadnicę do precyzyjnego wiercenia na M10x1.25. Aby wszystko pasowało musiałem zrobić pomiary na bloku 8V. Tu bez problemu, bo mam w gratach 1.6 z Fiorino. Dodatkowo jako zabezpieczenie ustawienia zrobiłem z blachy 5mm uchwyt przykręcany w miejsce szpilki rozrządu - te elementy są wspólne w 8V i 16V.

[/url]

Pospawałem wszystko migomatem i przymierzyłem do pierwotnego bloku, gdzie widać jak źle dorobiłem dowierty oraz już jest pierwszy zgrzyt. Wiertło będzie przechodzić praktycznie prostopadle do szpilki głowicy. Mięso do obróbki jest. Zamiast śruby wkręcę szpilkę w tym miejscu.



Ostatecznie założyłem, to na docelowy silnik. Dopasowało się idealnie do przylgni. Kolejny etap za mną.

_________________
Moja obecna Zastava Mediteran z 1982:
http://forum.rezerwa126p.pl/viewtopic.php?t=21166

Zbieram na DOHC-a do Zośki :)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Rusztowania Szalunki
Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 16