.::Rezerwa 126p::. Strona Główna .::Rezerwa 126p::.
BEZ KOMUNISTYCZNEJ ADMINISTRACJI

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumStrona główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Koła z 1989 roku - zdatność do jazdy
Autor Wiadomość
wookasz 


Dołączył: 14 Paź 2013
Posty: 33
Skąd: Opolszczyzna
  Wysłany: 2021-02-18, 21:43   Koła z 1989 roku - zdatność do jazdy

Witam!
Mam w moim maluszku z 1989 roku fabryczne koła (opona + felga). Maluszek nie używany od kilkunastu lat. Przez cały czas użytkowania garażowany. Jaki wg Was jest stopień przydatności do jazdy na tych kołach? Wizualnie wiadomo - pierwsza klasa. Czy wystarczy wymiana dętek? Czy trzeba już zakupić nowe opony wraz z felgami, już bezdetkowymi? Zależy mi na obecnych, bo to oryginały oczywiście. Ciekaw jestem Waszej opinii
Pozdrawiam
 
     
dizzyx 


Wiek: 35
Dołączył: 04 Kwi 2015
Posty: 617
Skąd: Końskie
Wysłany: 2021-02-19, 00:47   

wookasz napisał/a:
Jaki wg Was jest stopień przydatności do jazdy na tych kołach?

Zerowy. Jak by nie patrzeć, opony to jedyny punkt styku auta z drogą.
wookasz napisał/a:
Zależy mi na obecnych, bo to oryginały oczywiście.

To zostaw je sobie i zakładaj jak auto stoi :)
_________________
Zapraszam do Garażu Dziadka
 
     
wookasz 


Dołączył: 14 Paź 2013
Posty: 33
Skąd: Opolszczyzna
Wysłany: 2021-02-19, 06:10   

dizzyx napisał/a:
To zostaw je sobie i zakładaj jak auto stoi :)


Widzę, że masz status forumowego śmieszka :)

Dziękuję za odpowiedź
 
     
zolwik 


Dołączył: 05 Sie 2015
Posty: 1163
Skąd: Wejherowo/Gdynia
Wysłany: 2021-02-19, 08:49   

Opony to bezpieczeństwo twoje i innych użytkowników drogi , .
1. Na BT 30 letnie opony , kwestia podejścia diagnosty większość nie dopuści .
2. W razie kolizji ... widzę nagłówek w mediach .
2. J.w dizzyx, dobrze tobie radzi a ty się śmiejesz .
_________________
Wrzosowy
http://forum.rezerwa126p....c0c3213f#503396
 
     
wookasz 


Dołączył: 14 Paź 2013
Posty: 33
Skąd: Opolszczyzna
Wysłany: 2021-02-19, 09:03   

zolwik napisał/a:

2. J.w dizzyx, dobrze tobie radzi a ty się śmiejesz .


Ja się wcale nie śmieje, odpowiedziałem w równie ironiczny sposób jak i on. Zadałem poważne pytanie, na które oczekiwałem odpowiedzi, za które dziękuję. Spotkałem się w pewnym artykule z poglądem, iż opony wbrew powszechnej opinii się nie starzeją, stad moje pytanie. Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam.
 
     
dizzyx 


Wiek: 35
Dołączył: 04 Kwi 2015
Posty: 617
Skąd: Końskie
Wysłany: 2021-02-19, 17:05   

wookasz napisał/a:
Ja się wcale nie śmieje, odpowiedziałem w równie ironiczny sposób jak i on. Zadałem poważne pytanie, na które oczekiwałem odpowiedzi, za które dziękuję. Spotkałem się w pewnym artykule z poglądem, iż opony wbrew powszechnej opinii się nie starzeją, stad moje pytanie. Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam.

Ale ja się nie śmieję, nawet tu na forum są osoby, które wystawiają auta na zlotach/wystawach i wtedy auta stoją na D124 :) a do jazdy mają drugi komplet kół :)
_________________
Zapraszam do Garażu Dziadka
 
     
Hanss 
Jo je stela


Wiek: 28
Dołączył: 02 Gru 2011
Posty: 749
Skąd: Cieszyn
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2021-02-19, 17:33   

Wytlumaczy mi ktoś co ludzie mają w dupach z tym waleniem konia do d124? Celowo napisałem w dupach bo nikt z głową na karku by takiego debilnego pytania nie zadał tylko zmieniał to w pizdu byle szybko :roll:
_________________
Ja wohl herr general !
 
     
Daniel22 
Moderator


Dołączył: 19 Sty 2011
Posty: 222
Skąd: Pokój Administracji
Wysłany: 2021-02-19, 18:03   

Czasem tak myślę, że powinny być podwieszone tematy, w których byłoby wyjaśnione, dlaczego nie należy jeździć na starych oponach, bo jak widać niektórzy mają takie pomysły. Szczególnie na grupach FB jest dużo samobójców, którzy lubią ryzykować życiem swoim i innych jazdę na bombie, która w każdej chwili może po prostu wybuchnąć lub się wybulwić tak, że druty wyjdą (czego sam kiedyś doświadczyłem, niestety) :roll:

Zmieniaj je jak najszybciej, kiedyś był taki profil PRL Skarb Narodu, facet założył fabrycznie nowe, nieużywane D-124 z epoki na felgi do odrestaurowanego 125p. Nie jeździł nim, tylko przetaczał po placu na jedynce. Jedna z nich wybuchła przy 5km/h.
_________________
 
 
     
dizzyx 


Wiek: 35
Dołączył: 04 Kwi 2015
Posty: 617
Skąd: Końskie
Wysłany: 2021-02-19, 18:34   

Daniel22 napisał/a:
Szczególnie na grupach FB jest dużo samobójców

koneseuarów :E :E :E :E

Daniel22 napisał/a:
Czasem tak myślę, że powinny być podwieszone tematy, w których byłoby wyjaśnione, dlaczego nie należy jeździć na starych oponach, bo jak widać niektórzy mają takie pomysły.

W Automobiliście jakiś czas temu był ciekawy artykuł, testowali właśnie stare opony i pokazywali dlaczego nie warto.

Daniel22 napisał/a:
Nie jeździł nim, tylko przetaczał po placu na jedynce. Jedna z nich wybuchła przy 5km/h.


Stara opona może strzelić nawet na postoju, o czym mój ojciec się sam przekonał na własnej skórze. Pojechał Gazem 69 na imprezę (wystawę), postawił auto na słońcu i w południe strzeliły mu dwie opony, a zapas - nie dość że był jeden, to jeszcze był na feldze od Żuka, więc nijak nie pasował na piastę w Gazie :mrgreen:
_________________
Zapraszam do Garażu Dziadka
 
     
Trefl 


Wiek: 25
Dołączył: 15 Maj 2016
Posty: 345
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2021-02-20, 00:22   

Jeżeli auto ma być transportowane gdziekolwiek na lawecie, to jedynie do tego dzisiaj D-124 się nadają. Druga opcja to wyjebanie ich w kontener. Jazda na 30 letnich parchach które stały w miejscu x lat i są na bank kwadratowe, to czysta głupota i samobójstwo. Felgi, jak ładne to nie robi różnicy ile lat mają, można jeździć. Tak jak Daniel22 powiedział, na fb, o zgrozo jest mnóstwo fanów kultowego badziewia :roll: Taki jeden z drugim założy parcha a potem płacz jak stara opona wystrzeli i spowoduje straty. Opona choćby nie wiadomo jak dobrze wyglądała, po parunastu latach ta guma ma praktycznie zerowe właściwości jezdne i trwałościowe. Nie bawić się w oryginał tylko nawet najtańsze Passio z oponeo założyć i będziesz miał spokój w czasie jazdy.
 
     
Maverin21 

Dołączył: 03 Gru 2011
Posty: 273
Skąd: Polska
Wysłany: 2021-02-20, 21:30   

Jako czynny diagnosta powiem Ci jedno szybciej byś wyjeżdżał na tych oponach z negatywnym wynikiem badania niż byś wjechał (przynajmniej w mojej ocenie) . Byłem kilka lat temu na szkoleniu organizowany przez ITS tam były te tematy poruszane robione były też testy itd . Pomyśl sobie jak Ci wystrzeli opona przedniego lewego koła przy nawet 60km/h wyprowadzisz go bez szwanku tak żebyś komuś niewinnemu krzywdy nie zrobił ? Bez szans . Bądz odpowiedzialny i kogoś niewinnego nie narażaj na śmierć
Także tak jak koledzy piszą , oponka jedna na zapas dla pokazu ewentualnie reszta komplet nowych passio i jesteś królem szosy :)
 
     
wookasz 


Dołączył: 14 Paź 2013
Posty: 33
Skąd: Opolszczyzna
Wysłany: 2021-03-21, 08:50   

Zadałem pytanie w celu poszukiwania odpowiedzi, ale np. Hanss to się chyba zapomniał lekko z kulturą. Pytam jako kompletny laik. Dobrze, wiadome jest zatem iż poziom zdatności do jazdy takich opon jest zerowy. Pytanie drugie w takim bądź razie. Co z takimi felgami? Czy one nadają się pod nowe opony (bez dętkowe) czy są jakoś fabrycznie "profilowane" i nie założy się na nich opon bez dętek? Pozdrawiam
 
     
dizzyx 


Wiek: 35
Dołączył: 04 Kwi 2015
Posty: 617
Skąd: Końskie
Wysłany: 2021-03-21, 10:44   

Z 89 to felgi "dętkowe". Zawsze możesz założyć opony bezdętkowe i wsadzić w nie dętki. Sporo osób tak robi. Oczywiście o ile felgi są całe, nie są jakoś srogo pokrzywione czy dziurawe od rdzy.
_________________
Zapraszam do Garażu Dziadka
 
     
wookasz 


Dołączył: 14 Paź 2013
Posty: 33
Skąd: Opolszczyzna
Wysłany: 2021-03-23, 11:11   

Więc nowych opon na te felgi nie wrzucę? Pozostaje w takim bądź razie kupić nowy komplet opony +felgi? Na co zwrócić uwagę dokładnie? Rozumiem,iż musi to być 12', mocowanie 4x98. Jakie wielkości mają znaczenie kluczowe?
 
     
Trefl 


Wiek: 25
Dołączył: 15 Maj 2016
Posty: 345
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2021-03-23, 11:56   

Niee inaczej.
Nowe opony na te felgi wejdą. Tylko musisz do nich założyć dętki.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Rusztowania Szalunki
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 15