.::Rezerwa 126p::. Strona Główna .::Rezerwa 126p::.
BEZ KOMUNISTYCZNEJ ADMINISTRACJI

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumStrona główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Rekalkulacja OC - jak uniknąć?
Autor Wiadomość
Bonifacy
[Usunięty]

Wysłany: 2019-06-09, 12:33   Rekalkulacja OC - jak uniknąć?

Panowie i Panie, jest sprawa, może ktoś jest ogarnięty w tym temacie ;)
Kupiłem Poldka z OC do 20 marca 2020, opłaconym przez poprzedniego właściciela, kwota 390zł. Teraz ubezpieczalnia przysłała mi pismo:

w którym domaga się dopłaty do tego OC. Czy da się tego uniknąć? Na forum prawnym znalazłem taki wątek:
https://forumprawne.org/ubezpieczenia-polisy-ubezpieczyciele/361843-jak-uniknac-rekalkulacji-skladek.html
I w jednej z wypowiedzi był wzór pisemka, które należy wysłać do ubezpieczalni - tak też zrobiłem

a OC zamierzam wypowiedzieć niedługo przed jego końcem, tzn. kończy się 20.03.20, więc wypowiem je np. 15.03.20. I teraz pytanie do ogarniętych w temacie - czy tak jest ok, i po temacie, czy może jednak będą mnie gonili, i chcieli wyciągnąć kasę? I kto ma rację tak na prawdę :E ? Dzięki wielkie za pomoc!!!
 
     
szaleniec1 
ziomy rezerwy

Dołączył: 03 Sty 2018
Posty: 221
Skąd: radziejowice
Wysłany: 2019-06-09, 13:38   

bedziesz miał rekalkulacje jesli wiek Twój nie przekracza 25 lat,on miał pelne znizki,Ty masz zwyzke wiekową,nie powojujesz zbytnio,jedyne wyjscie z sytuacji,umowa na kogos z Twojej rodziny,tata,mama, ktokolwiek kto ma duży pakiet,a ciebie jako wspólwłaściciela,inaczej jestes na przegranej pozycji :|
 
     
zolwik 


Dołączył: 05 Sie 2015
Posty: 1163
Skąd: Wejherowo/Gdynia
Wysłany: 2019-06-09, 14:14   

Z tymi ubezpieczeniami to ostatnio jest cyrk , domagają każdej złotówki jak jest okazja .

Ja ostatnio walczyłem i nadal walczę z EHestia , kupiłem auto z polisa jeździłem do końca po czym przed końcem wykupiłem u innego .... po miesiącu przychodzi automatyczne wznowienie na moje nazwisko , poszedłem do agenta (kazał to olać ) , po 2 ryg zaś przychodzi ponaglenie i nawet SMS !! Wiec zaś do agenta i pytam czy może to wypowiedzieć ? , nie nie trzeba !!!

A jednak jest paragraf ze trzeba (dowiedziałem się u innego agenta), wiec wypowiedziałem , ale zeszło od wystawienia do rezygnacji 2 miesiące i teraz się domagają za ten okres po mimo ma już polisę u kogoś innego .

Pierwszy raz w życiu taki przypadek mam .

Wracając do twojej rekalkulacji to niestety ale musisz to zapłacić .

W takich przypadkach jak się oleje płatność to komornik zacznie się upominać
_________________
Wrzosowy
http://forum.rezerwa126p....c0c3213f#503396
 
     
dizzyx 


Wiek: 35
Dołączył: 04 Kwi 2015
Posty: 617
Skąd: Końskie
Wysłany: 2019-06-09, 20:28   

Bonifacy napisał/a:
I w jednej z wypowiedzi był wzór pisemka, które należy wysłać do ubezpieczalni - tak też zrobiłem

IMHO takie pismo nie ma żadnego "umocowania". Piszesz o ZAMIARZE, a w ustawie jasno opisane masz:
Cytat:
2. W razie niewypowiedzenia przez posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub
zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, umowy ubezpieczenia
OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zakład ubezpieczeń może dokonać
ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej,
poczynając od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu,
z uwzględnieniem zniżek przysługujących posiadaczowi, na którego przeszło lub
zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego oraz zwyżek go
obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek.

Wypowiedzenie tej umowy jest konkretną czynnością prawną, umiejscowioną w czasie. Nie jest to zamiar. To tak samo jak być stwierdził, że masz zamiar dać komuś w mordę i sąd próbowałby skazać Cię za pobicie ;)
Krótko mówiąc - póki nie wypowiesz, ubezpieczyciel ma prawo zrobić reklalkulację.
Mało tego:
Cytat:
Posiadacz, na którego przeszło lub zostało
przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, jest obowiązany podać do
wiadomości zakładu ubezpieczeń wszystkie znane sobie okoliczności, których
ujawnienie jest niezbędne do dokonania ponownej kalkulacji składki.



Generalnie - takie pisma "z zamiarami" nic nie dadzą, bo efekt dają tylko konkretne działania - czyli albo zapłacenie składki, albo wypowiedzenie umowy.
_________________
Zapraszam do Garażu Dziadka
 
     
Bonifacy
[Usunięty]

Wysłany: 2019-06-09, 21:17   

Dzięki za odpowiedzi.

Czyli wypowiadając umowę (obojętnie kiedy) trzeba będzie i tak dopłacić rekalkulację za ten okres przed wypowiedzeniem? Ehh, masakra, kupi się auto z długim OC, a tu bach rekalkulacja (do tej pory nigdy jej nie miałem)... Czyli te całe "długie OC" w ogłoszeniach to lipa, i w sumie bez znaczenia, czy długie, czy krótkie, i tak trzeba płacić.
 
     
zolwik 


Dołączył: 05 Sie 2015
Posty: 1163
Skąd: Wejherowo/Gdynia
Wysłany: 2019-06-09, 23:52   

Najśmieszniejsze w tym jest to ze w druga stronę to nie działa
_________________
Wrzosowy
http://forum.rezerwa126p....c0c3213f#503396
 
     
azbest 

Dołączył: 13 Paź 2016
Posty: 192
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2019-06-10, 11:18   

zolwik napisał/a:

Ja ostatnio walczyłem i nadal walczę z EHestia , kupiłem auto z polisa jeździłem do końca po czym przed końcem wykupiłem u innego .... po miesiącu przychodzi automatyczne wznowienie na moje nazwisko , poszedłem do agenta (kazał to olać ) , po 2 ryg zaś przychodzi ponaglenie i nawet SMS !! Wiec zaś do agenta i pytam czy może to wypowiedzieć ? , nie nie trzeba !!!

A jednak jest paragraf ze trzeba (dowiedziałem się u innego agenta), wiec wypowiedziałem , ale zeszło od wystawienia do rezygnacji 2 miesiące i teraz się domagają za ten okres po mimo ma już polisę u kogoś innego .

Pierwszy raz w życiu taki przypadek mam .


zolwik poprzednia umowa rozwiązała się z mocy prawa, więc ubezpieczyciel nie może żądać kasy za 2 miesiące, bo ta umowa nie mogła się automatycznie wznowić.
Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych:

"W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, wypowie ją na piśmie. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia. Przepisów art. 28 nie stosuje się.".
_________________
polish man in 126el
 
     
Jareg 
Admin
Sherlock Holmes


Wiek: 26
Dołączył: 21 Lis 2013
Posty: 1167
Skąd: Kraków/Krzeszowice
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2019-06-10, 13:13   

Bonifacy napisał/a:
Dzięki za odpowiedzi.

Czyli wypowiadając umowę (obojętnie kiedy) trzeba będzie i tak dopłacić rekalkulację za ten okres przed wypowiedzeniem? Ehh, masakra, kupi się auto z długim OC, a tu bach rekalkulacja (do tej pory nigdy jej nie miałem)... Czyli te całe "długie OC" w ogłoszeniach to lipa, i w sumie bez znaczenia, czy długie, czy krótkie, i tak trzeba płacić.

Gratulacje, tak to właśnie wygląda, trochę dostałeś kubeł zimnej wody ale lepiej późno niż później :luj:
Jedyna opcja w tym momencie to rozwiązać tą umowę z obecnym ubezpieczycielem i zawrzeć od razu nową - no ale tak czy siusiak będziesz kilka stówek w dupe :E
a następnym razem sprawdź czy TU w którym jest ubezpieczone auto robi rekalkulacje (HDI np nie robi na 110%) albo sprawdź ile cię wyjdzie OC na takie auto żebyś potem nie skończył tak jak teraz :roll:
_________________
:arrow: 126p ST '80
:arrow: 126 Bis '91
:arrow: FSM Cinquecento '91
:arrow: Škoda Forman LS '93
:arrow: Škoda Fabia 1.4 16v '06
:arrow: Peugeot 205 GRD '91

:luj: K U P I Ę :luj: B O S M A L A :luj:
 
     
Bonifacy
[Usunięty]

Wysłany: 2019-06-10, 18:04   

To w sumie po temacie, stare OC wypowiedziałem, a nowe na współwłasność z Ojcem w MTU wyszło 450zł.
 
     
zolwik 


Dołączył: 05 Sie 2015
Posty: 1163
Skąd: Wejherowo/Gdynia
Wysłany: 2019-06-10, 18:27   

Bonifacy,
Pokaz lepiej poloneza :lol:
_________________
Wrzosowy
http://forum.rezerwa126p....c0c3213f#503396
 
     
Bonifacy
[Usunięty]

Wysłany: 2019-06-10, 19:06   

zolwik, miałem później to pisać, ale trzymaj, na specjalne życzenie :D
http://forum.rezerwa126p....p=509693#509693
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Rusztowania Szalunki
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15