.::Rezerwa 126p::.
BEZ KOMUNISTYCZNEJ ADMINISTRACJI

Elektryka - Kondensator niepodłączony do cewki

eterum - 2022-09-08, 10:26
Temat postu: Kondensator niepodłączony do cewki
Cześć wszystkim.

Przeglądałem i czyściłem wtyczki w 126p FL kiedy zauważyłem, że przewód kondensatora jest odpięty od cewki zapłonowej dwubiegunowej. Z tego co wiem, kondensator ma wyłapać resztę prądu, który nie poszedł z cewki w iskrę. Samochód działa chyba prawidłowo. Odpala, nie gaśnie, trzyma wolne obroty.

Czy podpinać ten przewód do cewki? Nie znam historii modyfikacji tej instalacji (o ile poprzedni właściciel coś w ogóle zmieniał).

LINK DO ZDJĘCIA

Hanss - 2022-09-08, 13:03

Podpinać, samochód będzie pracował ładnie ale iskrzenie na platynkach za chwilę je załatwi. Kondensator ma za zadanie wyłapywać różnice napięć w układzie zapłonowym ;)
zolo - 2022-09-08, 22:42

To jest kondensator przeciwzakłóceniowy podobnie jak na alternatorze. Mozna je całkowicie wywalić o ile nie słuchasz radia.
eterum - 2022-09-09, 08:24

Dziękuję Wam za odpowiedzi :)
bsw - 2022-09-09, 09:54

zolo napisał/a:
To jest kondensator przeciwzakłóceniowy podobnie jak na alternatorze. Mozna je całkowicie wywalić o ile nie słuchasz radia.

W sumie tak, bo kondensator przeciwko iskrzeniu na platynkach jest przy aparacie zapłonowym...

Quake96 - 2022-09-09, 18:05

Coo? Kondensator przy aparacie nie jest przeciwko iskrzeniu, tylko on kumuluje energię do wyzwolenia iskry czy jakoś tak. W każdym razie bez niego to w ogóle nie pojedziesz, a jak się zrypie to też nigdzie nie zajedziesz.
Hanss - 2022-09-09, 20:25

Wyłapuje skoki napięcia w układzie zapłonowym,jak padnie to zaczyna iskrzyć na przerywaczu.Zapomniałem tylko że przy aparacie też jest przecież :facepalm:
michals - 2022-09-10, 11:24

W chwili rozwierania platynek następuje przerwanie prądu w indukcyjności a jak wiadomo prąd tego nie lubi. Dochodzi więc do skoku napięcia i na platynkach pojawia się łuk. Nie dosyć że niszczy to platynki to zużywa prawie całą energię iskry. Kondensator pochłania energię co nie pozwala na pojawienie się przepięć.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group