.::Rezerwa 126p::.
BEZ KOMUNISTYCZNEJ ADMINISTRACJI

Elektryka - Aparat zapłonowy z kopułką płaską czy z palcem?

Karyś - 2019-07-07, 14:23
Temat postu: Aparat zapłonowy z kopułką płaską czy z palcem?
Hej...

Panowie, maluszka którego kończę restaurować (1984r export) zastałem w stodole z płaską kopułką aparatu zapłonowego. Ojciec (60+) tłoczy mi, że te roczniki wychodziły z kopułką na palec.
Nie wiem jaką miał cewkę maluszek gdyż ją ktoś ukradł w latach 90-ych.
Wujek (60+) też tłoczy mi, że aparat ten z płaską kopułką był lepszy, że dawał niby lepszą pewniejszą iskrę.

Tak wiec mam 3 pytania:
1)Czy faktycznie aparat zapłonowy z płaską kopułką jest lepszy?
2)Czy aparat zapłonowy wew. różnił się jakoś jeszcze konstrukcyjnie od tego z palcem?
3)Jaka jest najlepsza cewka do aparatu z płaską kopułką?


dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam

CZESIO1958 - 2019-07-07, 15:08

Aparat bez różnicy
Cewka tzw trafo 😎
Taka sama jak Cinquecento.

zolo - 2019-07-07, 23:57

1) aparat bez palca rozdzielacza jest lepszy
2) różniły sie oską stare miały 9 stopni a nowsze 10,30 oraz sprężynkami
3) do aparatu bez palca rozdzielacza masz cewki dwubiegunowe w aluminiowej obudowie zalane olejem oraz nowsze czarne plastikowe. Jesli chodzi o żywotność to raczej te starsze olejowe byly trwalsze. Do cewek dwubiegunowych ważne jest by mieć przewód oporowy bo bez niego cewka bardziej sie grzeje i szybciej padnie.

PS cewki nie sa takie same jak w cc tylko maluchowskie to nie jest nanoplex

michals - 2019-07-09, 21:54

Potwierdzam, aparat bez palca jest o wiele trwalszy i Maluch łatwiej zapala np. na mrozie. Palec rozdzielacza to było to cholerstwo które psuła się bardzo często.

Cewka do układu bez rozdzielaczowego ma około 1,5 Ohm po stronie pierwotnej, a do klasycznego coś ponad 3 Ohm. Natomiast wspomniana cewka od CC nie nada się bez przeróbki instalacji aczkolwiek przeróbka nie jest skomplikowana a iskrę można uzyskać bardzo mocną.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group