.::Rezerwa 126p::.
BEZ KOMUNISTYCZNEJ ADMINISTRACJI

Prawo drogowe i inne przepisy - Koniec zniżki 70% za członkostwo w PZM - zmiana zasad

vundo - 2018-12-18, 14:35
Temat postu: Koniec zniżki 70% za członkostwo w PZM - zmiana zasad
Zarząd PZU podjął decyzję o zmianie zasad przyznawania zniżki 70%. Dotychczas wystarczało być członkiem PZMotu lub automobilklubu zrzeszonego w PZMocie. Teraz będzie wymagane posiadanie żółtych tablic.

Źródło: https://spidersweb.pl/autoblog/koniec-znizek-pzm-oc-dla-klasykow-pzu/

Decyzja wchodzi w życie jutro. PZMot zapowiada negocjacje i powrót do starych zasad.

dizzyx - 2018-12-18, 16:02

vundo napisał/a:
Dotychczas wystarczało być członkiem PZMotu lub automobilklubu zrzeszonego w PZMocie. Teraz będzie wymagane posiadanie żółtych tablic.

Ale jednocześnie nie trzeba mieć karty PZMot.

Z jednej strony PZU nie ma się co dziwić. Zwróćcie uwagę, że w 2019 na zniżkę zaczynałyby łapać się samochody z 1994 roku. Jeszcze sporo takich samochodów po prostu porusza się po drogach - nie tylko osobówek, ale i dostawczaków. Te samochody mogłyby śmiało korzystać ze zniżek, co tworzy duże ryzyko. Promocja od początku kierowana była do zabytków, które z założenia jeżdżą mniej, więc i ryzyko kolizji (i wypłaty odszkodowania) jest niższe.

Mam wrażenie, że to właśnie PZMot przespał jakieś negocjacje. Rozwiązaniem mogłoby być chociażby podniesienie wieku na 30, czy może nawet 35 lat. Dla PZMotu takie coś to strzał dokładnie między oczy - naprawdę ogromna ilość ludzi po prostu nie zapłaci składek w 2019 roku. Dlatego PZMot zapowiada walkę, ale tutaj ratunek może dać negocjacja... z innym TU.

Tymczasem trzeba będzie się porozglądać za innym TU, szukając ofert można skorzystać z różnych promocji i często wynegocjować ubezpieczenie niewiele droższe jak to ze zniżką 70% w PZU.

Grzes - 2018-12-18, 17:29

Z tego co wczytałem się w necie, to nie muszą być żółte blachy, wystarczy, że masz opinie uprawnionego rzeczoznawcy samochodowego, o unikalności pojazdu, lub że zabytek itp i też powinni naliczyć zniżkę. Ja liczę, ze pzmot się dogada jakoś. Miałem iść w czwartek zapłacić składkę na kolejny rok, ale chyba odpuszczę, bo już nie potrzebne.
vundo - 2018-12-18, 17:51

No tak tylko co ja mam powiedzieć o unikalności pojazdu, jak to tylko FL 1991 :) . Gdyby to był maluch Wodeckiego (jak Złomnik) albo innej gwiazdy to pewnie by to przeszło.
szaleniec1 - 2018-12-18, 18:00

wyszła na to ustawa ze jebanego nierządu,dyskusja była na temat podniesienia wieku classicauto ale odrzucili,a teraz weszła ustawa o obowiazkowym oc dn 14.12.2018 wdrozona i obowiazujaca w dn 19.12.2018 a pzu nie ma tu nic do gadania pincet + musi sie z kads wziac wiec my bedziemy plakac i placic mysle ze sie to skonczy zółtymi kamizelkami bo juz kuzwa dosc tej dobrej dojnej zmiany kurwajegomac alleluja zeby nam sie lepiej zyło
zolwik - 2018-12-18, 18:05

vundo napisał/a:
No tak tylko co ja mam powiedzieć o unikalności pojazdu, jak to tylko FL 1991 :) . Gdyby to był maluch Wodeckiego (jak Złomnik) albo innej gwiazdy to pewnie by to przeszło.

Bez przesady, moj rzeczoznawca w tym roku wystawił mi kilka opinii i nie były to jakies unikaty. Tutaj to wszystko zależy od podejścia rzeczoznawcy, jak będzie starszej daty i sentyment do ew marki raczej nie będzie robić problemu. Bo jak nie wystawi to pojazd w niektórych przypadkach trafi na skup bo składka OC będzie równa lub wyższa od ceny auta.

vundo - 2018-12-18, 18:27

Dla PZM to cios w plecy, zostaną pozbawieni składek i opłat za wydanie karty Assistance (bo czy ktoś korzystał z tego ubezpieczenia, nie sądzę :D ).

Może PZU boi się, że na rynku są jeszcze auta pokroju gulf 3, e46 i ich niebezpieczni kierowcy, więc zawczasu zabezpiecza się.

Ci którzy korzystali z oferty „jak pan Bóg przykazał” czyli mieli auta „półzabytkowe” ale nie chcieli montować żółtych, będą pewnie szukać czegoś nowego. Ja mam czas do końca maja na wyklarowanie.

nanab - 2018-12-18, 19:24

dizzyx napisał/a:

Zwróćcie uwagę, że w 2019 na zniżkę zaczynałyby łapać się samochody z 1994 roku. Jeszcze sporo takich samochodów po prostu porusza się po drogach - nie tylko osobówek, ale i dostawczaków.

Czy dostawczaki nie istniały przed 1994r.? :D I nie było wcześniej tak, że co rok na zniżkę łapały się samochody z kolejnego rocznika? :D

dizzyx - 2018-12-18, 20:41

nanab napisał/a:
Czy dostawczaki nie istniały przed 1994r.? I nie było wcześniej tak, że co rok na zniżkę łapały się samochody z kolejnego rocznika?

Nie no jasnym jest, że w tym roku łapią się na zniżkę auta do 1993, a w zeszłym roku był to 1992 r.

W tym stwierdzeniu chodziło mi o to, że z obserwacji mam wrażenie, że auta osobowe na drogach "młodnieją" (choć nadal jest ogrom tych, które są w okolicy 25+), natomiast dostawczaki (zwłaszcza w tych mniejszych miejscowościach) mają nadal wysoką średnią wieku :E czasem mam wrażenie że ludzie zatrzymali się tu na T4 z 1992 roku :P

W każdym razie czy to pan Zbyszek ze swoją T4, czy Sebek z zardzewiałym GOlfem III, zamiast wykupić OC "normalnie" kupują je z dodatkową zniżką. Ze zniżką, która miała być tylko dla pewnej małej liczby pojazdów zabytkowych, na dodatek poruszających się rzadko. A te pojazdy jeżdżą na co dzień, no i zwykle daleko im do zabytków, zwłaszcza stanem :P Zniżkę tę co prawda tracą w przypadku dzwona, ale wtedy w miarę możliwości jak najszybciej uciekną do innego TU, bo w PZU będą płacić krocie (bo jest bez tej zniżki drogie :P ). A odszkodowanie wypłacić trzeba.

Ktoś chyba na górze pomyślał kiedyś, że samochody w Polsce będą młodnieć, będzie dobrobyt i szał ciał, ale się przeliczył i nadal jeździmy starymi autami :E

Generalnie PZMot powinien negocjować, można by zmieniać ten limit wieku sukcesywnie, np. od przyszłego roku limit to 30 lat, a za kolejne dwa lata 35 - tak przynajmniej ja to widzę ;) teraz cały sęk w tym, żeby PZMot dogadał się z innym TU i wynegocjował jakieś warunki, bo sam PZMot jak i wiele Automobilklubów straci lawinowo dużą liczbę członków, a co za tym idzie - kasy. Bądźmy szczerzy, ale spora liczba osób jest w tych AK tylko dla tej karty i zniżki. Zresztą, ja u siebie w AK w Kielcach nie mam czego szukać, próbowałem, ale za wysokie progi żeby się załapać do koła pojazdów zabytkowych mając zardzewiałą Syrenkę czy starą Skodę ;)

Produdi - 2018-12-19, 01:00

Osobiście 6 pojazdów miałem na PZMot w tym 2 motocykle . Jakaś oszczędność zawsze była choć niewielka w porównaniu do innych towarzystw , PZU ma dość specyficzne zasady 5-6 lat po szkodzie naliczają mi dopiero 20% zniżek gdzie w innych TU jest full i wzwyżkę za wiek która niedługo w PZU sięgnie pułapu wieku emerytalnego , do tego duże miasto . Z tymi pięknymi zniżkami w tym roku wyliczyli mi FLa na 430zł a ST na 570zł :facepalm:
W moim przypadku skończy się na tym że to co ciekawsze pójdzie na żółte i nie będę wcale opłacał bo trzymam , a nie korzystam reszta zaś pójdzie na olx i tyle .
Na tych warunkach jakieś 70% ucieknie do innych towarzystw z bardziej korzystnymi warunkami , część zarejestruje pojazdy na żółte i nie będzie płacić praktycznie nic , część gruzy zezłomuje , a PZM obsra się na rzadko .
I tyle . A wystarczyło zwiększyć wiek na 30 lat.
Osobiście się cieszę bo z PZU miałem wieczne problemy i trzymała mnie tylko ta zniżka ...
BTW u mnie w stowarzyszeniu jak Andrzej odbierał karty od PZM to był to plik 150-200 kart 8)

Pan_Waclaw - 2018-12-19, 08:58

Produdi, jakby zwiększyli na 30 lat to i tak byśmy swoich maluchów nie załapali na zniżkę :P Co najwyżej motocykle.
Skalmar Obłynos - 2018-12-19, 09:08

A co z pojazdami powyżej 40 lat, czy w tym przypadku także trzeba mieć żółte tablice?

Czy nadal można pojazd powyżej 40 lat nie opłacać OC ???

Piter7391 - 2018-12-19, 13:31

Skalmar Obłynos napisał/a:
A co z pojazdami powyżej 40 lat, czy w tym przypadku także trzeba mieć żółte tablice?

Czy nadal można pojazd powyżej 40 lat nie opłacać OC ???


Od tego 40 lat to jest ustawa czy przepis a nie regulamin PZUb wiec to pozostaje bez zmian.

zolwik - 2018-12-19, 13:59

Ustaw ustawa to że pojazd po 40 nie musi posiadać OC gdy nie jezdzi to jedno, a regulamin pzu w którym może zawrzeć iż pojazd by otrzymać zniżki musi być na żółtych.
Maro82 - 2018-12-19, 16:10

Spokojnie z tą starta zniżki na kartę PZM-ot
Dziś dostałem pismo od PZU, że wyliczają mi składkę za 126p na kwotę 104, 104 i 106 zł (3 malce mam do końca roku).
Odłączyli się od współpracy z PZM-ot ale ulga zostaje.
Wygląda, że zaoszczędzimy 80 zł na kartę...
Na taką samą kwotę agentka wyliczyła mi w poniedziałek ubezpieczenie z uwzględnieniem karty PZM-otu

Grzes - 2018-12-19, 17:10

Tak jak pisze Maro82, ci co wykupili wcześniej oc z tą zniżką powinni ja zachować przy wznawianiu polisy, jedynie nowe polisy będą uwzględniane na nowych warunkach. Czyli tragedii niema :)

Choć po necie krąży treść wiadomości z babką, że wszystko po staremu, tylko, że nie trzeba być członkiem pzmot. Ale to podobno ściema.

Karol - 2018-12-19, 18:57

Ja dzisiaj byłem u swojej Agentki, OC uwzględnione ze zniżką 70%, określiła to krążące info jako "fake news", bo nie poinformowani zostali że są zmiany, w systemie wszystko po staremu. Przebąkiwała tylko, że jest luka w systemie i bez karty wchodzi i wchodziła ta zniżka, ale w razie czego, jak nie było się w systemie PZMot'u,to mogli robić problemy z rekalkulacją, ale nikt tego do tej pory nie sprawdzał. Tak więc czuję się jak na 1go kwietnia :E
Produdi - 2018-12-19, 19:13

A może wchodzi tylko dlatego , że polisy przy przedłużeniu są przygotowane sporo czasu wcześniej ?
Moja agentka do mnie dzwoniła , że dostała info od PZU o końcu dobrobytu.
Ja osobiście będę miał okazję obadać temat dopiero w styczniu.

Grzes - 2018-12-19, 20:12

Jest jakaś aktualizacja na pzu, czy pzmot, że samochody które są już objęte zniżką, nie muszą być ponownie weryfikowane, czyli ci co przedłużają będą dalej mogli z tego korzystać. Pod warunkiem, że jest ciągłość. Nowe polisy będą na nowych warunkach.
T_NIK - 2018-12-19, 20:55

Swoją drogą fajny artykuł ....

https://spidersweb.pl/autoblog/koniec-znizek-oc-pzm-pzu-przyczyny/

Maro82 - 2018-12-19, 22:40

PZU nigdy nie przygotowywali polis uwzględniając zniżkę PZM i dlatego przychodziło mi na kwadrat nieraz do zapłaty 400 PLN. To u agenta dopiero po wpisaniu nr karty wychodziła niższa kalkulacja. Tera przyszła mi pierwszy raz niska kalkulacja i nie wiem jak to interpretować ale spodziewam się że macie rację pisząc że PZU chonoruje ciągłość. Tak na marginesie ciekawe co zrobi PZM jak im napisze ze chce zwrócić kartę a mam na to 14 dni od zakupu przez internet.
vundo - 2018-12-20, 11:52

Z jednej strony cieszy, że (może) wytępią z ulic gruzy z RWD używane do driftów na rondach w zimę, z drugiej strony niestety rykoszetem dostają niewinni. I nie chodzi mi o to, że jestem starym dziadem zakazującym zabawy autami, tylko utyskuję na słabą kulturę techniczną i problemy organizacyjne i wszechobecną prowizorkę. Gdyby ludzie korzystali ze zniżki "jak Bóg przykazał" afery by nie było.
Jareg - 2018-12-20, 16:38

Tutaj macie wszystko wyjaśnione od a do z, żeby nie szerzyć plotek :E
https://spidersweb.pl/autoblog/zmiany-w-oc-wiemy-juz-wszystko-pzu/

zolwik - 2018-12-20, 18:34

To teraz będzie na drogach co raz więcej aut na żółtych ;)
Pan_Waclaw - 2018-12-20, 21:06

Mnie na 2019 rok jeszcze się udało dzisiaj zrobić polisy ze zniżką na malucha i wsk-ę, ale przedłużenie polis było wystawione przez PZU na pewno przed 19.12, dlatego wyszły takie kwoty. Zobaczymy jak się uda w przyszłym roku.

Maro82 napisał/a:
PZU nigdy nie przygotowywali polis uwzględniając zniżkę PZM i dlatego przychodziło mi na kwadrat nieraz do zapłaty 400 PLN. To u agenta dopiero po wpisaniu nr karty wychodziła niższa kalkulacja. Tera przyszła mi pierwszy raz niska kalkulacja i nie wiem jak to interpretować ale spodziewam się że macie rację pisząc że PZU chonoruje ciągłość. Tak na marginesie ciekawe co zrobi PZM jak im napisze ze chce zwrócić kartę a mam na to 14 dni od zakupu przez internet.

Fakt, to co przychodziło pocztą nie uwzględniało zniżek, natomiast u mojego agenta zawsze była w systemie propozycja ze zniżką. Aha, i system nie pytał o numer karty itd. Ta zniżka to był po prostu ptaszek do zaznaczenia. Tak więc jest trochę prawdy w tym, że to nie było dobrze uszczelnione. Były przypadki osób, którym agenci wystawiali ubezpieczenia bez karty PZMOT.

Czy przybędzie aut na żółtych tablicach - nie sądzę. Po pierwsze koszt całej procedury jest wysoki, po drugie wiele osób ma obawy (nie wiem czy słuszne), no i po trzecie nie każde auto dostanie opinię... Wiadomo, że przy dużych kolekcjach to jest opłacalne, ale np. z mojej perspektywy już nie. Liczę to w ten sposób - mam 126p i WSK 175 - oba pojazdy użytkowane przez większą część roku. Ze zniżką PZMOT ubezpieczenie obu to koszt niecałych 300zł (wliczam w to kartę członkowską). Załóżmy, że tracę zniżkę PZMOT, jestem do przodu na karcie członkowskiej, ale za składki roczne pewnie wyjdzie mi łącznie jakieś 600-700zł. Jeśli chciałbym mieć żółte blachy na obu to jest chyba koszt ok. 1500zł/pojazd, czyli razem 3000zł, a i tak muszę płacić ubezpieczenie, bo użytkuję pojazdy, więc nie skorzystam z prawa braku ciągłości. Owszem, zachowam zniżkę, czyli jestem do przodu powiedzmy 400zł rocznie, ale to oznacza że "żółte blachy" zwrócą mi się po ponad 7 latach. Dla mnie to średnio atrakcyjna oferta, zwłaszcza, że w tym czasie przepisy mogą się pozmieniać 10 razy i tak naprawdę nie wiadomo co będzie.

Tak więc rejestracja na zabytek to nadal rozwiązanie dla poważniejszych kolekcjonerów, podczas gdy zniesiona zniżka PZMOT opłacała się już przy jednym pojeździe...

Jeżeli ubezpieczenie kończy Wam się z końcem tego roku, to powinno udać się ubezpieczyć na kolejny rok ze zniżką (mówię o kontynuacji)!! Natomiast jestem ciekaw jak będzie wyglądała sytuacja w pierwszych miesiącach 2019 roku, czyli kiedy propozycje przedłużeń polis będą wystawione po 19.12.2018...

vundo - 2018-12-20, 22:28

Mi ubezpieczenie kończy się 31.05.2019 i dla mnie zniżka 70% to być albo nie być. Maluch to moje pierwsze auto 8) , mam 25 lat (Fiat skończył 27) i prawo jazdy od dwóch lat. Bez zniżki miałbym polisę za 800-1100 zł. Serio. To w drogim PZU, zniżce i karcie z PZMotu cena polisy spadała do 466zł. W rok zrobiłem 26 km więc nie miałem gdzie go rozbić.

Link wyżej i można przeczytać słowa rzecznika, że wszyscy którzy mieli zniżkę, zachowają ją przy przedłużeniach. Pozostali muszą postępować wg nowych reguł. Żółtych tablic nie przybędzie, gruzom należy się kwit o wyrejestrowaniu z SDP a nie biała karta :D .

PZU zje ciastko i będzie miało ciastko. Jak któryś Seba rozbije się, to już zniżki nie dostanie. Jak kupi nowego gruza, to też go nie ubezpieczy. Zostaną ci co albo dbają o auta, albo przynajmniej nie rozbijają się swoimi T4 :D .

Tylko PZMot zostawiony na lodzie, przysłali nawet propozycję kupienia karty na następny rok z promocją. Współczuję tym ludziom, oj będzie kiepska atmosfera w święta.

zolwik - 2018-12-21, 07:51

Więc Sebek z swoim gruzem skoro ma kontynuację polisy dalej będzie bokiem latać, no i Czesiu co swoją t4 wozi pustaki na budowę.

Ps ale przy koszcie żółty blach, odchodzi co roczny bt.

vundo - 2018-12-21, 12:26

Ale nie będzie "nowych" gruzów, a jak Seba rozbije się to zmieniając ubezpieczyciela na rok już nie wróci do PZU. Po prostu z dwojga złego PZU wolało zostawić to co już mają i nie brać na swoje plecy następnych.
Hanss - 2018-12-21, 13:06

Głupie gadanie że gruzy a ile tak naprawdę zostało tych e36 z roczników 90-93 że takie straty robią?Jest u mnie w okolicy kilku takich gości co upalają ale większość albo o zniżce nie wiedziało albo furym im się nie łapały wiekowo :roll:
zolwik - 2019-01-22, 18:40

Polisa na n250 bez żadnych pzm/pzu/compensa w Generali 45zł na rok.
Poprzedni wl w pzu 70zł

kulus - 2019-01-23, 12:53

Właśnie przyszła mi propozycja przedłużenia umowy w PZU, skadka na rok 96zł (126p 88r). Teraz moje pytanie: jeżeli PZMOT zrezygnował z współpracy z PZU czy nadal muszę być członkiem aby otrzymywać zniżki?? Byłem u agenta i w polisie widział tylko ze naliczono -70% a o członkostwie nigdzie mowy nie było...
Piter7391 - 2019-01-23, 12:58

kulus napisał/a:
Właśnie przyszła mi propozycja przedłużenia umowy w PZU, skadka na rok 96zł (126p 88r). Teraz moje pytanie: jeżeli PZMOT zrezygnował z współpracy z PZU czy nadal muszę być członkiem aby otrzymywać zniżki?? Byłem u agenta i w polisie widział tylko ze naliczono -70% a o członkostwie nigdzie mowy nie było...

Nie trzeba, mi przyszlo przedluzenie juz bez karty PZM wystarczy oplacic skladke i tyle.

Maro82 - 2019-06-14, 20:19

Kilka dni temu dostałem propozycje listownie i na maila odnośnie przedłużenia OC w PZU.
Kalkulacja wyniosła 170 zł.
Dzień później zadzwoniła agentka u której ubezpieczam malce i zobaczcie co mi wyczarowała:



Opłata za rok.

Agenci teraz mają taką opcję przedłużenia ubezpieczenia ze zniżką niehonorowanej już karty PZM-ot.
Polecam zapytać

zolwik - 2019-06-15, 15:45

Suma jak oc za przyczepke
motonita - 2020-11-12, 19:31

trzeba mieć żółte i tyle :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group