.::Rezerwa 126p::.
BEZ KOMUNISTYCZNEJ ADMINISTRACJI

Nasze pojazdy z epoki - Stopiątka

dizzyx - 2017-05-20, 15:41
Temat postu: Stopiątka
Już w spamerskim się 'chwaliłem', teraz zakładam temat.

Skoda 105L, 1984 rok. Blacharsko trochę do poprawek, mechanicznie... sam nie wiem, na początku było ok, teraz mam problemy z odpalaniem, przynajmniej dzisiaj (mam nadzieję że w końcu) udało się w miarę go wyregulować.
Samochód w sumie kupiony 'po taniości', ale i tak mam wrażenie że trochę wtopiłem... miało być trochę lepiej, ewidentnie wypicungowane auto na sprzedaż. No nic, teraz już nie ma odwrotu :V ;)



Wnętrze nawet niezłe, niestety na tylnej kanapie wczoraj pękła tapicerka, ponoć standard w Skodzie, trzeba będzie jakieś pokrowce, albo w dziadkowym stylu - kocyk :E



I ta potęga motorowni


Rocky - 2017-05-20, 16:13

Te Czeszki to całkiem spoko są nawet ;) Szkoda,że jako klasyki nie są bardzo docenione. Moje zdanie znasz,spoko baza do dalszych prac ;)
CZESIO1958 - 2017-05-20, 17:59

Już gdzieś pisałem że silnik z tyłu więc malucha krewna.
Osiągi ciut lepsze i wygodniejsza 😁

Jareg - 2017-05-20, 19:48

no czasem tak bywa, ja też wtopiłem ale co zrobisz, trzeba robić 8)
powodzenia i wytrwałości :mrgreen:

dizzyx - 2017-05-21, 13:55

- wcześniej nie dałem fotki - taki "komputer pokładowy" zamontował jeszcze jeden z wcześniejszych właścicieli. Termometr z powiadomieniami o możliwości gołoledzi ;) ciekawostka, może nie do końca "epokowa", ale jak najbardziej w klimacie - ZOSTAJE.


- na fotel kierowcy wpadł zagłówek. Generalnie mam jeszcze jeden, dla pasażera, ale muszę go wyczyścić. Finalnie oba zagłówki samemu obszyję (mam materiał), żeby bardziej pasowały ;)


- tak jak pisałem - kocyk na tylną kanapę, pasuje idealnie, a póki co i tak nikt tam nie jeździ, co najwyżej psinka :)


- taką torbę Ratownika Drogowego miał mój tata. Udało mi się kupić taką samą. Służy jako apteczka z 'trochę lepszym' wyposażeniem :)

Kubica - 2017-05-21, 14:15

Chyba w drodze do Wrocławia zahaczę o jakże cenione województwo świętokrzyskie, trza się przejechać tym bolidem. Super jest, śmigaj Pan i nie marudź :twisted:
Daniel22 - 2017-05-21, 18:39

Bardzo fajne auto, w sumie zawsze marzyłem, żeby się taką przejechać, a nie było mi dane ;) . To, że jako klasyk nie jest cenione to raczej lepiej, przynajmniej kupi części w normalnej cenie.
dizzyx - 2017-05-21, 18:58

Daniel22 napisał/a:
przynajmniej kupi części w normalnej cenie.

Części tak czy siak powoli skupuję, są w podobnych cenach lub trochę droższe jak w przypadku 126p, ale w porównaniu z np. 125p to niebo a ziemia. Byłem w Polmozbycie i ponoć gratów jest jeszcze od groma w hurtowniach generalnie, tam jest fajnie bo jakaś część gratów jest chyba nawet wspólna z Favoritkami.
Jedyny niby-minus jest taki, że to Skoda, więc czy jest taka jaka jest, czy jak by wsadzić w nią 15.000 zł w remont, to nadal na rynku będzie warta 2.000 - 3.000 zł :lol2:

Kubica - 2017-05-22, 12:07

Pan kalkulator :luj: demoludy nigdy się nie "zwracają". Co najwyżej można nimi zwracać, ze zmęczenia ;)
dizzyx - 2017-05-22, 15:28

Kubica, ale dobrze wiesz, że ja jestem tego świadomy :mrgreen: bo jak bym miał kupować takie auto z zamysłem, że się zwróci, to na pewno nie wybrałbym Skody :E :E :E
Pan_Waclaw - 2017-05-22, 17:17

Niby warta 2000zł, ale znaleźć taką w dobrym stanie to jak trafić 6-tkę w totka. Rozglądałem się swego czasu, niewiele tego zostało :/ Twoja wygląda OK, gratulacje! 8)
dizzyx - 2017-05-22, 18:26

Pan_Waclaw, trochę się też spiąłem na początku i wkurzyłem, ale finalnie to chyba aż tak źle nie jest. Owszem, trochę spawania będzie, no i trzeba poprawić drzwi z prawej strony (obite), ale większej tragedii nie ma, można na razie normalnie jeździć...
Knight_in_fire - 2017-06-02, 22:36

Były tylko z tylnymi silnikami? Nie było przeróbek na przedni napęd?

-------------------------

Mój dziadek miał taką, turkusową, musiał jechać po nią z tatą do Słubic. W drodze powrotnej koło Lubina funkcjonariusze MO (był rok 1986) odlali mu paliwa ze swojego fiata.

Kubica - 2017-06-02, 23:00

Knight_in_fire, pytasz śmiertelnie poważnie, prawda?
Knight_in_fire - 2017-06-02, 23:01

tak, bo dziś robią je różnie.
Majonez - 2017-06-02, 23:07

Knight_in_fire napisał/a:
Były tylko z tylnymi silnikami? Nie było przeróbek na przedni napęd?



https://www.youtube.com/watch?v=RxcFeYy9NGk :E

Kubica - 2017-06-02, 23:08

OGIŃ! :twisted:
Knight_in_fire - 2017-06-03, 10:06

Z Tatry 613, całkiem oryginalnie. A tu gotowy projekt: https://www.youtube.com/watch?v=6oFI-2auW-o
dizzyx - 2017-06-03, 11:43

Knight_in_fire, seryjnie 105 jest samochodem tylnonapędowym z silnikiem umieszczonym z tyłu (tak jak w maluchu).
Generalnie Skoda przeszła na ten typ napędu w modelu 1000MB i kontynuowała produkcję samochodów z takim napędem aż do Skody 742 (czyli zależnie od silnika: 105/120/125/130/135/136), do roku 1990. Przedni napęd z silnikiem z przodu powrócił jednak w 1988 w Skodzie Favorit.

r3mix - 2017-06-03, 16:11

Czemu on jeszcze nie ma różowego nicku? :lol2:
lukio - 2017-06-04, 23:31

r3mix, przydał by się mi kolega :E
dizzyx - 2017-07-10, 13:25



Jak by kto pytał, to tak wygląda porządnie zrobione nadkole wewnętrzne przez poprzedniego właściciela :E :E :E
Czyli bitex walnięty bezpośrednio na korozję, a tam gdzie brakło blachy to wylepione z (kwaśnego) silikonu sanitarnego, co dodatkowo spotęgowało rudą...
Z drugiej strony na szczęście znacznie lepiej, tzn jest rudo, ale bez przesady.
Ten biały glut silikonu był wielkości piłki tenisowej i zastępował blachę, której reparaturka kosztuje 40 zł.....

No nic, czekam na reparaturki i spawamy, dzisiaj może podjadę i zobaczę jak tam podłoga, bo ponoć już koty od spodu nie wchodzą :E

dizzyx - 2017-07-18, 14:37

Trzeba działać! :)




CZESIO1958 - 2017-07-18, 14:47

No nima lekko
Trzeba robić i tyle 😎

dizzyx - 2017-07-23, 21:46

Przód prawie że skończony



Oczywiście na ten moment słupek jest już również wstawiony. Ale te reparaturki okazały się koszmarem, tzn i tak oszczędziły kupę czasu rzeźbienia ich samodzielnie, ale że tak powiem... "nie do końca pasowały" :P

Podłoga też ogarnięta, nie było takiej tragedii jak myślałem.

Teraz znajomy od poniedziałku zabiera się za tył, po następnym weekendzie myślę że będę już składał całość...

Knight_in_fire - 2017-07-24, 00:42

Idziesz w pomysły kolegi KolekPrzemek?
dizzyx - 2017-07-24, 09:00

Nie no, seria będzie ;)
T_NIK - 2017-07-24, 12:47

dizzyx napisał/a:
Nie no, seria będzie ;)



I tej drogi się trzymaj :)

Fsmfan - 2017-07-30, 16:29

Stopiątka myślę sobie ,że chodzi o konstala 105 :) a to skodzinka
dizzyx - 2017-08-19, 12:42

Fsmfan napisał/a:
Stopiątka myślę sobie ,że chodzi o konstala 105 a to skodzinka

Bardziej o Syrenę mogło chodzić :D Nawet 105L :E

Generalnie Skoda wyspawana, zakonserwowana i "się składa".



Dodatkowo uszczelnione wszystkie spawy itp.
Muszę jeszcze uszczelnić te miejsca, gdzie wchodzą rurki odpływowe z podszybia. Generalnie to jest jakieś dzikie miejsce, wymieniłem odpływy na nowe, jest lepiej, ale i tak się poci...

No i wymieniłem dzisiaj uszczelkę drzwi na nową, zrobiłem trochę zabawę "jak za starych czasów" i zastosowałem uszczelkę od Malucha. Jest odpowiednia na długość (trzeba skrócić normalnie, myślałem że jednak będzie za krótka) i ładnie leży, no i nie przecieka jak stara uszczelka. Wymienię jeszcze w drzwiach kierowcy, w tylnych na razie nie ruszam bo nie ciekną ;)

Ale generalnie stwierdzenie, że Skoda jest autem deszczoszczelnym jest jak najbardziej trafne i ciężko opanować wlewanie się wody do środka :D

Teraz czekam jeszcze na zderzaki (były odnawiane) i składam :)

dizzyx - 2018-04-04, 15:44



Odpaliła od pierwszego ;) wyrwałem mendę ze snu zimowego, czas najwyższy ;] ale przez zimę dziadek się kręcić po garażu, gdzieś mi musiał zderzak oberwać :/ muszę poprawić...
Pojechała do kolegi na poprawki w blacharce, wymienimy też uszczelki przedniej i tylnej szyby, bo kupiłem nowe. Stare są masakrycznie odkształcone, przednia świszczy w czasie jazdy :shock: , aż strach co zastaniemy, no ale teraz już nie ma opcji, co by nie było to będziemy łatać, spawać i szpachlować :lol2:

dizzyx - 2018-07-13, 17:59

Na dzień dzisiejszy Skoda prezentuje się tak:



Auto jest generalnie wyspawane, już dawno wyeliminowałem też ogromny skodovski problem, czyli lanie się do środka - wymieniłem uszczelki drzwi, a same drzwi wyregulowałem. Dodatkowo zlikwidowałem przecieki z układu chłodzenia - wymieniłem odpowiednie węże.

Skoda niebawem idzie na sprzedaż. Główny problem obecnie to problemy garażowe, a szkoda mi trzymać auto ogarnięte blacharsko pod chmurką.
Faktem jest to, że chcąc mieć perełkę, trzeba by pokusić się o lakierowanie auta, bo jest ono zachowane w typowym, "PRL-owskim" stanie - wgniotki, rysy, obicia, zaprawki pędzlem itp. Niemniej jednak samochód jest sprawny, jeździ, ma przegląd i ubezpieczenie, dorzucam sporo gratów w komplecie więc jak ktoś by był chętny, to zapraszam do kontaktu, można coś podgadać, zanim faktycznie wystawię auto na sprzedaż...

mikkke - 2018-07-14, 08:14

Jaka cena?
dizzyx - 2018-07-14, 09:32

Niebawem wystawię ogłoszenie, gdzie będą wszystkie szczegóły i fotki :)

Planuję wystawić samochód z ceną wyjściową 4.300 zł, dorzucając do tego trochę dość drogich gratów - m.in. nowy gaźnik, przednie kierunkowskazy (używki w bdb stanie - są obecnie niedostępne!), drugi komplet stalówek itd...

r3mix - 2018-07-14, 11:06

Na Twoim miejscu bym nie sprzedawał. Dopiero co ją zrobiłeś, można nią jeździć, a od stania pod chmurką nie rozpadnie się w rok. Za te pieniądze się nie opłaca, zwłaszcza jak dorzucasz te wszystkie graty.
No chyba, że już Ci się znudziła, wtedy spoko ;)

dizzyx - 2018-07-14, 13:20

r3mix, ja nią nawet czasem jeżdżę ;) Samochód jest jak najbardziej sprawny itp ;)
Sęk w tym, że Skodziana to jest w zasadzie mój czwarty samochód (bo jest jeszcze nadal maluch, Poldek na co dzień no i bojler, nie licząc Syreny, która wróciła do mnie na podwórko :luj: ). Niestety na ten moment zaczynają zjadać mnie koszty (OC itp), a nadal nie mam żadnego samochodu, z którego byłbym naprawdę mega zadowolony. Po prostu doszedłem do wniosku, że lepiej będzie mieć jedno fajne i dopracowane auto, z którego będę mega zadowolony, niż 2 czy 3, które są fajne i sprawne, ale jednak to nie jest do końca to ;)

zolwik - 2018-07-14, 14:11

Wiem o czym piszesz, też tak mam i zaczynam robić porządki.
OC to nie problem jakiś duży bierzesz opinie rzeczoznawcy (która płacisz jednorazowo i jest dożywotnio a koszt ok 200zł)

r3mix - 2018-07-14, 15:11

W sumie racja. Spośród kilku pojazdów zawsze jedne lubimy bardziej, a drugie mniej :)
Karol - 2018-07-15, 01:34

r3mix napisał/a:
Spośród kilku pojazdów zawsze jedne lubimy bardziej, a drugie mniej

Problemy ludzi 1 świata :E

r3mix - 2018-07-15, 13:21

Karol napisał/a:

Problemy ludzi 1 świata :E

Jak żyć ja się pytam :E

dizzyx - 2019-03-11, 19:36

r3mix napisał/a:
Jak żyć ja się pytam

No nie da się Panie, nie da się :E

Cóż, no Skoda żyje, przezimowała w garażu, a wiosną - po założeniu naładowanego akumulatora - odpaliła z półobrotu. Sam byłem pod wrażeniem.
Do zrobienia jest... to i owo. No ale jeździ :D

Takie fotki na zachętę


banasiewicz02 - 2019-03-11, 20:35

jak jeździ znaczy dobry samochód :E nie ma co doszukiwać się niewiadomo czego :E
Paweł M-11 - 2019-03-11, 20:57

Dobrze, że u Ciebie została :)
dizzyx - 2019-03-12, 20:05

banasiewicz02 napisał/a:
jak jeździ znaczy dobry samochód nie ma co doszukiwać się niewiadomo czego

Nie no, aktualnie są problemy z ładowaniem, tzn w sumie jeździłem tak do tej pory :lol2: ale wypadałoby ogarnąć temat. Dziś podmieniłem regulator napięcia, ale to jednak alternator :E mam drugi, też do roboty, tak że zawiozę go do znajomego, który mi go zregeneruje i zrobię podmiankę.
A później zacznę myśleć o rozrządzie i pompie wody :mrgreen: no i wypadałoby sprzęgło ogarnąć, bo bierze pod sam koniec, no ale na razie jeździ, nie ślizga się i generalnie nauczyłem się jeździć z tym sprzęgłem, więc chwilowo nie widzę potrzeby :E

banasiewicz02 - 2019-03-12, 20:35

no i właśnie :lol2:
dizzyx - 2019-04-20, 18:48

Ja bym tylko chciał napisać, że stomilowskie dywaniki z malucha prawie że pasują do Skody 105



:E :E :E :E

A prócz tego to mam w końcu ładowanie, przy okazji wymieniłem alternator na 55A. No i wymieniłem zegary na sprawne, więc już mam kontrolki i działa (chwilowo :E ) licznik przebiegu :mrgreen:

dizzyx - 2019-05-24, 21:10

Trochę się dzieje :) Przede wszystkim zakończyła się druga edycja imprezy Motopiknik Konecki, którą współorganizowałem :) Roboty było ogrom, ale mam wrażenie, że wyszło super, zwłaszcza że reakcje są naprawdę pozytywne :)
No i dzięki imprezie i Bartkowi Gągolewskiemu mam parę ładnych fotek :E



Ostatnio na MoroWeteranie dokupiłem też parę gratów do Skody, między innymi kierownicę od m.in. Rapida, co prawda bez dekielka, ale kolega ma mi coś dorobić :)


no i kołpaki:

Generalnie długo już szukałem fajnych kołpaków do stalówek, ale ciężko jest dostać coś fajnego w rozmiarze 13 cali, bo albo są to jakieś kołpaki seryjne z innego auta (Ford/VW/Opel), albo są to współczesne uniwersalne kołpaki z plastiku cienkiego jak papier, na dodatek wyglądające słabo. Tym bardziej cieszę się, że wyrwałem oryginały ze Skody, bo na rynku ich praktycznie nie ma - przynajmniej w Polsce.

Trefl - 2019-05-24, 23:01

No nie powiem ładna skodzianka :D Z tymi kołpakami to rzemiosło w Polsce oferowało wiele ciekawych wzorów do 105/120. Trafiają się czasem na allegro. Nie mówiąc o fakcie że do nas szły same golasy i prawie zawsze był zestaw stalowa felga + czarny dekielek. To co trafiłeś to rarytas który szedł w wypasionych wersjach na rynki zachodnie tj Francja, Holandia, czy Anglia
Bez rażącego napisu Skoda też by i takie siadły :P
Co do brakującego znaczka to może spasować od kierownicy ze Skody Favorit. Miały ten sam logotyp i brak klaksonu w tym miejscu a więc może i średnica ta sama ;)

dizzyx - 2019-05-25, 01:00

Trefl napisał/a:
To co trafiłeś to rarytas który szedł w wypasionych wersjach na rynki zachodnie tj Francja, Holandia, czy Anglia

O widzisz, tego nie wiedziałem :mrgreen:
To aż szkoda mi teraz zakładać :E :lol2:

Trefl napisał/a:
Co do brakującego znaczka to może spasować od kierownicy ze Skody Favorit.

O widzisz - o tym nie pomyślałem! Muszę dorwać jaką kierę z Favki :D

Pan_Waclaw - 2019-05-25, 08:56

eee no na tych cowpaxach to będzie klasa :D osobiście uważam, że na takich autach, które nie są jakoś tuningowane fajny oryginalny kołpak siada lepiej niż bajerancka alufelga :)
Daniel22 - 2019-05-26, 23:04

Te turbo kołpaki są super! Czekamy na zdjęcia :)
dizzyx - 2019-05-28, 19:50

Daniel22 napisał/a:
Te turbo kołpaki są super! Czekamy na zdjęcia

Kołpaki założę pewnie jak będę robił hamulce, żeby tego wszystkiego 17 razy nie zdejmować i nie zakładać. Niemniej jednak będą na pewno jeszcze w tym sezonie :)

Tymczasem inna sprawa. Jak już pisałem - w kierownicy od Rapida brakuje dekielka. Jak zauważył Trefl, prawdopodobnie ten spasuje od kierownicy od Skody Favorit. Sęk w tym, że jeszcze niedawno było tych kierownic od groma, a obecnie nie mogę znaleźć ani jednej (zwłaszcza kompletnej) - nie ma na lokalnych złomach, nie ma na Allegro, nie ma na OLX. Zniknęły z rynku i tyle. Cóż, postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce i podziałać :P
Materiał - pleksi 3mm. Narzędzie - ploter laserowy (niestety chiński :P ). Efekt:



1. Dekielek w wersji "Garaż Dziadka", z logo bloga :E :E

2. Dekielek w stylu oryginału


Jakość jest jaka jest (choć na żywo wygląda to ZDECYDOWANIE lepiej), niemniej jednak ja jestem bardzo zadowolony - wszak lepszy taki dekielek niż brak dekielka :lol2:

azbest - 2019-05-28, 22:46

Efekt super!!! :luj:
Jareg - 2019-05-29, 14:43

Japierdziele jak mi się marzy taka tylnonapędowa skoda! miód! :oops:
A o dekielek z kiery favo możesz pytać Anzel, do swojego tjuna pewnie bedzie zakładał jakąś sportową kierowajke więc :E

dizzyx - 2019-06-01, 20:46

Jareg napisał/a:
Japierdziele jak mi się marzy taka tylnonapędowa skoda! miód!

A jak chciałem sprzedać w dobrej kasie jak na poczynione roboty to nikt nie chciał :E

A teraz nie sprzedam, będę robił :luj:

Tymczasem - robimy droższą wersję (ten wzmocniony :lol2: :lol2: :lol2: )


dizzyx - 2019-06-04, 18:31

Jeśli chodzi o wnętrze, to powoli się "buduje", ale wrzucę fotki jak będzie temat ogarnięty :D

Tymczasem czegoś ewidentnie brakowało mi na kratce wlotu powietrza na słupku C... no to sobie dorobiłem :D


Paweł M-11 - 2019-06-04, 21:08

Też kupiłem taką półkę, ale po przymiarce i kilku miesiącach namysłu czy montować czy nie, stwierdziłem że jednak wolę trochę więcej przestrzeni, półka sporo ogranicza.
Co do wlotu z słupka pięknie to zrobiłeś, robi większe wrażenie niż chromowany z napisem Skoda z eksportów i sam byłbym chętny na takie coś ;)

dizzyx - 2019-09-02, 14:03

Trochę czasu minęło :E

Duże info jest na blogu:
http://garazdziadka.pl/20...cja-skoda-105l/

A tu w telegraficznym skrócie:

Przede wszystkim - udało mi się uporać z hamulcami z tyłu - w końcu zdobyłem odpowiedni ściągacz i zdjąłem bęben po stronie pasażera. Trochę czasu zeszło, ale autko jeździ, hamuje, nie blokuje się nic... przynajmniej na razie. Zobaczymy jak będzie dalej :)
Po hamulcach zostały wymienione jeszcze manszety półosi (stare rozpadły się), zmieniłem także olej w silniku.

Skoro wszystko wskazuje na to, że mechanika jest ok, zająłem się wnętrzem ;)
Na początku założyłem kierownicę z wersji GLS/130/Rapid:



Tunel środkowy założyłem już wcześniej, ale założony był mieszek drążka zmiany biegów z Faforit. Nie był zły, ale nie do końca pasował. Na szczęście udało mi się zdobyć oryginalny, do tego porządnie zamontowałem gałkę zmiany biegów (drewniana, pamiątka ;) ), razem z ojcem zrobiliśmy wiązkę - instalację elektryczną do radia. Podpięliśmy też woltomierz, na razie bez podświetlenia.



Skoro jest radio - to muszą być też kolumienki :D :



Oryginalnie w tych obudowach zamontowane były szerokopasmowe głośniki GD 10-16/5/2, które... powiedzmy, że lata świetności mają już za sobą :lol: W obudowy wpasowałem jakieś głośniki no-name, które... no grają ;) może nie jest to hi-fi, ale coś brzdąka w tle - a to mi akurat w Skodzie wystarczy :) może kiedyś trafię jakieś większe kolumienki, to zamontuję w nich lepsze głośniki ;)
Jeśli chodzi o wyposażenie, to na ten moment zostało mi jeszcze zamontowanie zmieniarki CD - ale to temat na inny czas. A, no i muszę zmienić lampki podświetlania wnętrza, ale to też zabawa z wymianą wsuwek, więc trochę zabawy przy tym będzie...

Dziś dalej zająłem się wnętrzem, niestety robię na dworze i deszcz mnie przegonił... mam nadzieję, że uda mi się jednak dziś lub jutro dokończyć to co robię - i pochwalę się "w miarę ukończoną" wersją wnętrza Skody :twisted:

dizzyx - 2019-09-14, 14:44

W końcu w jakimś stopniu uporałem się z wnętrzem. Po latach tapicerka (zwłaszcza tylnej kanapy) nie zachęcała, ot - materiały w Skodzie były naprawdę wysokiej jakości w dniu sprzedaży, ale teraz, po niemal 40 latach... powiedzmy, że nie przetrwały próby czasu. Materiał dosłownie wypala się od słońca, płowieje, a później kruszeje i rozpada się. Ale od czego są pokrowce :) zwłaszcza, że w Czeladzi szyją "na miarę" i pasują idealnie ;)



Przy okazji - tylną półkę będę niebawem wzmacniał i odnawiał. To również pięta achillesowa starych Skodovek - w zasadzie nie da się kupić oryginalnej, całej, niepołamanej tylnej półki do Skody 742. Nie ma co się dziwić, to jest wytłaczana dykta... Zamierzam wzmocnić ją (tam, gdzie będzie się dało) sklejką, a całość na nowo pomalować. Myślałem o tym, żeby obić ją tapicerką, ale tutaj trzeba zachować otwory wentylacyjne od tylnego bagażnika (sąsiaduje on z silnikiem i potrafi się nagrzać). Przy okazji te otwory są nawiewem ciepłego powietrza na tylną szybę :E


A całość wnętrza póki co dopełniają dywaniki gumowe marki STOMIL, pochodzące co prawda ze 126p ;) , ale tutaj też znalazło się dla nich miejsce.


Zastosowałem je w Skodzie z dwóch powodów. Po pierwsze - już je miałem :grinser a że testowałem na nich różne metody czyszczenia i konserwacji dywaników gumowych to były jak nowe :grinser Po drugie - gdy szukałem dywaników do Skody 105/120, znalazłem jedynie materiałowe. Niestety, nie chcę dywaników materiałowych, są do niczego, zwłaszcza gdy jest mokro. Tak że póki co zostają te :)

Więcej informacji znajdziecie u mnie na blogu:

http://garazdziadka.pl/20...iezamy-wnetrze/

CZESIO1958 - 2019-09-14, 15:51

Normalnie Full wypas 😈
dizzyx - 2019-09-28, 19:15

Zainwestowałem w Car Audio :E



To jest taki-tam schowek na kasety, fajny gadżet, myślę, że i w maluchu by siadł jak ktoś ma kaseciaka :D

Daniel22 - 2019-09-28, 23:20

Woltomierz też siadł wizualnie :)
dizzyx - 2019-09-28, 23:40

Daniel22 napisał/a:
Woltomierz też siadł wizualnie

Dobrałem wizualnie podobny do oryginalnych okrągłych zegarów :D ;)
Ale muszę go inaczej podpiąć - na razie wpiąłem go w kostkę wycieraczek (razem z radiem), ale po włączeniu wycieraczek... znika plus na pinie, do którego go podłączyłem :lol2:

Podepnę się tak jak nakazuje instrukcja - pod kostkę stacyjki (i włożę zapasową do schowka :E )

danielewicz - 2019-09-29, 16:21

Pasuje 👍
Taki skodilak był moim marzeniem jak jeździłem 126p, potem było już mnie stać ale i marzenia były inne :mrgreen:
Ale nie wykluczam powrotu do marzeń, brakuje mi klasyka a skody nie oszalały z cenami tak jak prl, kult, rarytas, bambino, obrfso czyli wyroby krajowe.

Pan_Waclaw - 2019-09-29, 16:52

dizzyx, gadżet fajny, ale miejsca montażu chyba gorszego nie było :)
dizzyx - 2019-09-29, 22:25

danielewicz napisał/a:
a skody nie oszalały z cenami tak jak prl, kult, rarytas, bambino, obrfso czyli wyroby krajowe.

Tak, to jest prawda - w Polsce nie ma "gorączki" na temat Skód, a jak ktoś wybiera 105 czy 120 to raczej w kwestii sentymentu do samochodu czy marki ogólnie. A to są bardzo poczciwe samochody, może nie są dynamiczne, ale nawet taką 105 da się poruszać płynnie we "współczesnym" ruchu (oczywiście omijając autostrady i ekspresówki).

Pan_Waclaw napisał/a:
dizzyx, gadżet fajny, ale miejsca montażu chyba gorszego nie było

Powiem przewrotnie - przymierzałem wszędzie i nawet nie tyle, że nie było lepszego miejsca co... nie było innego choć odrobinę sensownego miejsca :E widoczności nie zasłania, jedynie słońce - ale auto parkuję w garażu albo pod wiatą, kasetom nic nie będzie ;)

A dziś w ramach przewietrzenia pojechałem Skodą na zakończenie sezonu Kieleckich Klasyków. Pojechaliśmy na dwa auta, ja Skodą i mój tata Caro Plusem (który klasykiem nie jest w żadnym wypadku, ale Gazem 69 raczej by się w taką podróż dziś nie wybrał :E )


A było sporo aut i było co oglądać :)



Maluch kolegi :)


I takie cudo :D

Daniel22 - 2019-09-30, 00:24

dizzyx napisał/a:
Podepnę się tak jak nakazuje instrukcja - pod kostkę stacyjki (i włożę zapasową do schowka :E )


Lepiej się wpiąć do akumulatora, będą mniejsze przekłamania - na kostce będą duże spadki napięcia, i będzie zaniżał ;) .

Co do auta, widzę, że historia była burzliwa z blacharką, ale koniec końców cieszy michę, więc to jest najważniejsze.

dizzyx - 2019-09-30, 00:38

Daniel22 napisał/a:
Lepiej się wpiąć do akumulatora, będą mniejsze przekłamania - na kostce będą duże spadki napięcia, i będzie zaniżał .

Stały plus do radia na pewno tak zrobię (teraz ciągnę z instalacji), jak będę.. podpinał zmieniarkę CD :E
Zastanawiam się nad voltomierzem, bo w sumie wolałbym go "po stacyjce".

Daniel22 napisał/a:
Co do auta, widzę, że historia była burzliwa z blacharką, ale koniec końców cieszy michę, więc to jest najważniejsze.

Blacharka i hamulce zeżarły mi kawał życia przy tym aucie, jest sporo do roboty i tak, ale powolutku... temat ogarniemy... jedno najważniejsze - przestałem się spinać :lol2:

Kubica - 2019-09-30, 09:33

Ja miałem w zomo woltomierz cyfrowy, zasilanie puściłem po stacyjce, a pomiar bezpośrednio z klem. Tutaj ten wskazówkowy możesz puścić na plus ze stacyjki... i tak wskazanie będzie mocno orientacyjne, a chodzi o to, żeby wiedzieć czy ładowanie jest czy go nie ma ;)
Daniel22 - 2019-09-30, 23:06

Ale tam przekłamania będą wtedy bardzo mocne, u Ciebie pamiętam, że kiedy na klemach było 14V, woltomierz podłączony pod zasilanie i pomiar z okolic zapalniczki/stacyjki pokazywał 13,4 :E Dopiero podpięcie pod pomiar z klem pomogło.
dizzyx - 2019-11-04, 11:52

Skodunia dzisiaj przeszła przegląd. Zero zastrzeżeń, zawieszenie super, żadnych luzów :mrgreen: hamulce ogarnięte, są mocne i biorą równo :) pod spodem też tragedii nie ma, ale widzę dwa miejsca w podłodze, które muszę na wiosnę poprawić. Teraz i tak Skoda trafia już do garażu, może jeszcze z raz czy dwa się przejadę w ładną pogodę, ale tak to mam "d#powóz" do jeżdżenia ;)

W ogóle już ze dwa tygodnie temu miałem zamknąć sezon, ale w mojej okolicy zorganizowano jeszcze jednego spota, no i stwierdziłem, że jeszcze ten jeden raz w tym roku sobie skoczę ;)




:E :E :E

Daniel22 - 2019-11-16, 23:45

Pogoda akurat zachęca do kolejnych spotów - oby takie temperatury się utrzymały, to spoty dalej będą organizowane :)
dizzyx - 2020-05-02, 19:49

No cóż, temat zarósł mchem i paprocią :E to trzeba by ruszyć :E

Generalnie to w listopadzie Skodę wstawiłem do garażu i stała cały czas, od czasu do czasu przepychałem tylko przód/tył żeby opony się kwadratowe zbytnio nie zrobiły :P Przykryła się "pięknym" kurzem, ale niestety totalny brak czasu nie pozwalał mi się nią zająć praktycznie do kwietnia.

No i tak, pierwsze co wjechało do Skody to prawe lusterko. Kupiłem nowe, Wesemowskie, montowane na ramkę drzwi. No i psikus taki, bo szkło dosłownie pękło mi w ręku :shock: nie wiem, czy to wadliwy egzemplarz czy współczesna produkcja jest tak badziewna i są takie naprężenia, ale lusterko nie upadło, a szkło "trachło" :P Na szczęście miałem drugie takie lusterko, tylko bez mocowania, więc przełożyłem i zamontowałem stare, "z epoki", które w sumie trochę bardziej bardziej pasuje do gruzowego wizerunku Skoduni :E


Później wziąłem się za dalsze pierdoły, czyli poprawienie instalacji elektrycznej do radia, bo teraz było podłączone tak, że po włączeniu wycieraczek gasło radio :shock: zrobiłem "jak trzeba", teraz jest lepiej :P Przy okazji zrobiłem podświetlenie woltomierza (bo nie było podpięte) i zegarów (bo co prawda wymieniałem żarówki, ale współczesne są takie lipne, że parę miała już "czarne" bańki - ponoć ich wada "fabryczna"...). No i "się świeci"...



Jak by co - woltomierz jest na tunelu środkowym


A dzisiaj zauważyłem dość przypadkowo, że przy pracującym silniku leci dym z okolic kolektora wydechowego. Okazało się, że z gaźnika kapie powoli paliwa i cieknie sobie... właśnie na kolektor wydechowy :shock: Jak zajrzałem za gaźnik, to aż struchlałem. No nic, nowy gaźnik kupiłem "na zaś" już dawno, więc wziąłem się i wymieniłem na nowy, o:


Generalnie stary gaźnik to masakra i zaczął lać się chyba każdą możliwą uszczelką, a poprzedni właściciel był miłośnikiem poxipolu i drutu.
Najlepszy patent był na dojściu paliwa do gaźnika z pompki paliwa:

Tak, komuś się wyrobił przewód, to zamiast go skrócić (jest zapas) i dać nową opaskę, to wkleił go na poxipol i jeszcze związał drutem żeby "nie wylatał". Poxipol był jeszcze w paru innych miejscach, np. na górze, na środku widać miejsce, w które wchodzi tulejka do śruby mocującej filtr powietrza

oryginalnie tulejka jest po prostu wkręcana, ale tutaj nie mogło być tak łatwo :E jako że otwór jest wyrobiony (jak by ktoś kiedyś tulejkę wyrwał), to ktoś tulejkę wkręcił na ile mógł, przewiercił na wylot i zabezpieczył gwoździkiem :E a na koniec wkleił na poxipol.



W majówkę (chyba konkretnie to jutro) mijają 3 lata od kiedy mam Skodę. Nie zrobiłem nią wielu kilometrów, ale mimo to w tym czasie odgruzowałem już podłogę łataną na poxipol :E , nadkola wewnętrzne klejone silikonem, pomieszaną instalację elektryczną od alternatora (przez co nie było ładowania), instalację elektryczną od wycieraczek, zegarów (ta była spalona :shock: ). Pozbyłem się sideł w postaci gniazda zapalniczki luźno "zamontowanego" pod fotelem kierowcy (z przewodami na wierzchu) i innych dziwnych elementów instalacji elektrycznej. Zrobiłem komplet hamulców, które nie chciały się poddać i były złożone na szczękach z domieszką azbestu (tylne) :E No i teraz wymieniłem gaźnik. I nadal jest to gruz. Mówiąc szczerze - gdybym wiedział, jaki do gruz, to nigdy bym go nie kupił. Z drugiej strony, naprawa nawet byle pierdoły daje satysfakcję. Więc ostatecznie i tak nie żałuję, choć czasem srogo się wkurzam :mrgreen:

Pan_Waclaw - 2020-05-03, 13:56

dizzyx, odgruzowywanie też ma swój urok :) Jeśli zrobiłeś już tyle, to nie warto się poddawać. Ja w swojej zrezygnowałem z montażu prawego lusterka - przyzwyczaiłem się jeździć bez niego :D Może jak się skończy epidemia to zrobimy jakiś rezerwowy zlot skodziarzy? :D
OLOnez - 2020-05-04, 10:34

Pan_Waclaw napisał/a:
odgruzowywanie też ma swój urok :)

Nie ma. Szkoda że nie widziałeś ex-mojego 127p

Jareg - 2020-05-04, 21:56

Pan_Waclaw napisał/a:
Może jak się skończy epidemia to zrobimy jakiś rezerwowy zlot skodziarzy? :D

Właśnie odgruzowywuje favoritkę, także bardzo chętnie :twisted: :twisted:

ignac2004 - 2020-05-05, 10:09

Kurde, chciałbym taką Szkodę <3
Pan_Waclaw - 2020-05-05, 10:53

ignac2004, szukaj! :D Łatwo nie będzie, ale może coś się trafi w fajnym stanie :)
Paweł M-11 - 2020-05-05, 16:05

Ja bym swoją sprzedał, niestety to tylko Skoda i znalezienie czegoś w podobnie sensownym stanie za jej wartość jest mało możliwe.
dizzyx - 2020-05-05, 19:24

Paweł M-11, Twoja jest w zdecydowanie lepszym stanie wizualnym niż moja :mrgreen:

OLOnez napisał/a:
Pan_Waclaw napisał/a:
odgruzowywanie też ma swój urok :)

Nie ma. Szkoda że nie widziałeś ex-mojego 127p

Nie no, wiadomo, wszystko ma swoje granice. Tutaj miałem jeżdżące auto, które po prostu jest w takim stanie "zachowanym" - trochę poobijane, nieumiejętnie pozaprawiane itp. Tego na razie nie poprawiam, bo zastanawiam się, czy jest sens - bo może lepiej byłoby znaleźć inną budę i poprzekładać mechanikę.
Ale na razie nie mam zamiaru tym się przejmować, tylko cieszyć się zabawą z tym gruzikiem. Baaaaardzo dużo się przy tej Skodzie uczę i działam z takimi rzeczami, na które nigdy bym się sam nie zdecydował jeszcze niedawno ;)

Jareg napisał/a:
Pan_Waclaw napisał/a:
Może jak się skończy epidemia to zrobimy jakiś rezerwowy zlot skodziarzy? :D

Właśnie odgruzowywuje favoritkę, także bardzo chętnie :twisted: :twisted:

Ja planowałem skodzianą na majówkę jechać, co prawda jeśli odbyłaby się w pierwotnym terminie, to bym nią nie pojechał :E ale może do najbliższej majówko-wrześniówki ogarnę opony nowe i myyyyk :E


A TYMCZASEM

Pan_Waclaw - 2020-05-05, 21:46

Prawilny wakuometr :D
dizzyx - 2020-06-05, 22:55

Skodunia sprzedana :) można zamknąć temat ;)
motonita - 2020-09-02, 20:14

pochwal sie nowym nabytkiem hihihi
dizzyx - 2020-09-03, 12:28

Już się chwaliłem, tu jest temat :P

http://forum.rezerwa126p.pl/viewtopic.php?t=26421


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group