Rezerwa 126p - Forum miłośników Malucha
BEZ KOMUNISTYCZNEJ ADMINISTRACJI

Nasze pojazdy z epoki - Stopiątka

dizzyx - 2017-05-20, 14:41
Temat postu: Stopiątka
Już w spamerskim się 'chwaliłem', teraz zakładam temat.

Skoda 105L, 1984 rok. Blacharsko trochę do poprawek, mechanicznie... sam nie wiem, na początku było ok, teraz mam problemy z odpalaniem, przynajmniej dzisiaj (mam nadzieję że w końcu) udało się w miarę go wyregulować.
Samochód w sumie kupiony 'po taniości', ale i tak mam wrażenie że trochę wtopiłem... miało być trochę lepiej, ewidentnie wypicungowane auto na sprzedaż. No nic, teraz już nie ma odwrotu :V ;)

Wnętrze nawet niezłe, niestety na tylnej kanapie wczoraj pękła tapicerka, ponoć standard w Skodzie, trzeba będzie jakieś pokrowce, albo w dziadkowym stylu - kocyk :E

I ta potęga motorowni

Rocky - 2017-05-20, 15:13

Te Czeszki to całkiem spoko są nawet ;) Szkoda,że jako klasyki nie są bardzo docenione. Moje zdanie znasz,spoko baza do dalszych prac ;)
CZESIO1958 - 2017-05-20, 16:59

Już gdzieś pisałem że silnik z tyłu więc malucha krewna.
Osiągi ciut lepsze i wygodniejsza 😁

Jareg - 2017-05-20, 18:48

no czasem tak bywa, ja też wtopiłem ale co zrobisz, trzeba robić 8)
powodzenia i wytrwałości :mrgreen:

dizzyx - 2017-05-21, 12:55

- wcześniej nie dałem fotki - taki "komputer pokładowy" zamontował jeszcze jeden z wcześniejszych właścicieli. Termometr z powiadomieniami o możliwości gołoledzi ;) ciekawostka, może nie do końca "epokowa", ale jak najbardziej w klimacie - ZOSTAJE.

- na fotel kierowcy wpadł zagłówek. Generalnie mam jeszcze jeden, dla pasażera, ale muszę go wyczyścić. Finalnie oba zagłówki samemu obszyję (mam materiał), żeby bardziej pasowały ;)

- tak jak pisałem - kocyk na tylną kanapę, pasuje idealnie, a póki co i tak nikt tam nie jeździ, co najwyżej psinka :)

- taką torbę Ratownika Drogowego miał mój tata. Udało mi się kupić taką samą. Służy jako apteczka z 'trochę lepszym' wyposażeniem :)

Kubica - 2017-05-21, 13:15

Chyba w drodze do Wrocławia zahaczę o jakże cenione województwo świętokrzyskie, trza się przejechać tym bolidem. Super jest, śmigaj Pan i nie marudź :twisted:
Daniel22 - 2017-05-21, 17:39

Bardzo fajne auto, w sumie zawsze marzyłem, żeby się taką przejechać, a nie było mi dane ;) . To, że jako klasyk nie jest cenione to raczej lepiej, przynajmniej kupi części w normalnej cenie.
dizzyx - 2017-05-21, 17:58

Daniel22 napisał/a:
przynajmniej kupi części w normalnej cenie.

Części tak czy siak powoli skupuję, są w podobnych cenach lub trochę droższe jak w przypadku 126p, ale w porównaniu z np. 125p to niebo a ziemia. Byłem w Polmozbycie i ponoć gratów jest jeszcze od groma w hurtowniach generalnie, tam jest fajnie bo jakaś część gratów jest chyba nawet wspólna z Favoritkami.
Jedyny niby-minus jest taki, że to Skoda, więc czy jest taka jaka jest, czy jak by wsadzić w nią 15.000 zł w remont, to nadal na rynku będzie warta 2.000 - 3.000 zł :lol2:

Kubica - 2017-05-22, 11:07

Pan kalkulator :luj: demoludy nigdy się nie "zwracają". Co najwyżej można nimi zwracać, ze zmęczenia ;)
dizzyx - 2017-05-22, 14:28

Kubica, ale dobrze wiesz, że ja jestem tego świadomy :mrgreen: bo jak bym miał kupować takie auto z zamysłem, że się zwróci, to na pewno nie wybrałbym Skody :E :E :E
Pan_Waclaw - 2017-05-22, 16:17

Niby warta 2000zł, ale znaleźć taką w dobrym stanie to jak trafić 6-tkę w totka. Rozglądałem się swego czasu, niewiele tego zostało :/ Twoja wygląda OK, gratulacje! 8)
dizzyx - 2017-05-22, 17:26

Pan_Waclaw, trochę się też spiąłem na początku i wkurzyłem, ale finalnie to chyba aż tak źle nie jest. Owszem, trochę spawania będzie, no i trzeba poprawić drzwi z prawej strony (obite), ale większej tragedii nie ma, można na razie normalnie jeździć...
Knight_in_fire - 2017-06-02, 21:36

Były tylko z tylnymi silnikami? Nie było przeróbek na przedni napęd?

-------------------------

Mój dziadek miał taką, turkusową, musiał jechać po nią z tatą do Słubic. W drodze powrotnej koło Lubina funkcjonariusze MO (był rok 1986) odlali mu paliwa ze swojego fiata.

Kubica - 2017-06-02, 22:00

Knight_in_fire, pytasz śmiertelnie poważnie, prawda?
Knight_in_fire - 2017-06-02, 22:01

tak, bo dziś robią je różnie.
Majonez - 2017-06-02, 22:07

Knight_in_fire napisał/a:
Były tylko z tylnymi silnikami? Nie było przeróbek na przedni napęd?

https://www.youtube.com/watch?v=RxcFeYy9NGk :E

Kubica - 2017-06-02, 22:08

OGIŃ! :twisted:
Knight_in_fire - 2017-06-03, 09:06

Z Tatry 613, całkiem oryginalnie. A tu gotowy projekt: https://www.youtube.com/watch?v=6oFI-2auW-o
dizzyx - 2017-06-03, 10:43

Knight_in_fire, seryjnie 105 jest samochodem tylnonapędowym z silnikiem umieszczonym z tyłu (tak jak w maluchu).
Generalnie Skoda przeszła na ten typ napędu w modelu 1000MB i kontynuowała produkcję samochodów z takim napędem aż do Skody 742 (czyli zależnie od silnika: 105/120/125/130/135/136), do roku 1990. Przedni napęd z silnikiem z przodu powrócił jednak w 1988 w Skodzie Favorit.

r3mix - 2017-06-03, 15:11

Czemu on jeszcze nie ma różowego nicku? :lol2:
lukio - 2017-06-04, 22:31

r3mix, przydał by się mi kolega :E
dizzyx - 2017-07-10, 12:25

Jak by kto pytał, to tak wygląda porządnie zrobione nadkole wewnętrzne przez poprzedniego właściciela :E :E :E
Czyli bitex walnięty bezpośrednio na korozję, a tam gdzie brakło blachy to wylepione z (kwaśnego) silikonu sanitarnego, co dodatkowo spotęgowało rudą...
Z drugiej strony na szczęście znacznie lepiej, tzn jest rudo, ale bez przesady.
Ten biały glut silikonu był wielkości piłki tenisowej i zastępował blachę, której reparaturka kosztuje 40 zł.....

No nic, czekam na reparaturki i spawamy, dzisiaj może podjadę i zobaczę jak tam podłoga, bo ponoć już koty od spodu nie wchodzą :E

dizzyx - 2017-07-18, 13:37

Trzeba działać! :)

CZESIO1958 - 2017-07-18, 13:47

No nima lekko
Trzeba robić i tyle 😎

dizzyx - 2017-07-23, 20:46

Przód prawie że skończony

Oczywiście na ten moment słupek jest już również wstawiony. Ale te reparaturki okazały się koszmarem, tzn i tak oszczędziły kupę czasu rzeźbienia ich samodzielnie, ale że tak powiem... "nie do końca pasowały" :P

Podłoga też ogarnięta, nie było takiej tragedii jak myślałem.

Teraz znajomy od poniedziałku zabiera się za tył, po następnym weekendzie myślę że będę już składał całość...

Knight_in_fire - 2017-07-23, 23:42

Idziesz w pomysły kolegi KolekPrzemek?
dizzyx - 2017-07-24, 08:00

Nie no, seria będzie ;)
T_NIK - 2017-07-24, 11:47

dizzyx napisał/a:
Nie no, seria będzie ;)

I tej drogi się trzymaj :)

Fsmfan - 2017-07-30, 15:29

Stopiątka myślę sobie ,że chodzi o konstala 105 :) a to skodzinka
dizzyx - 2017-08-19, 11:42

Fsmfan napisał/a:
Stopiątka myślę sobie ,że chodzi o konstala 105 a to skodzinka

Bardziej o Syrenę mogło chodzić :D Nawet 105L :E

Generalnie Skoda wyspawana, zakonserwowana i "się składa".

Dodatkowo uszczelnione wszystkie spawy itp.
Muszę jeszcze uszczelnić te miejsca, gdzie wchodzą rurki odpływowe z podszybia. Generalnie to jest jakieś dzikie miejsce, wymieniłem odpływy na nowe, jest lepiej, ale i tak się poci...

No i wymieniłem dzisiaj uszczelkę drzwi na nową, zrobiłem trochę zabawę "jak za starych czasów" i zastosowałem uszczelkę od Malucha. Jest odpowiednia na długość (trzeba skrócić normalnie, myślałem że jednak będzie za krótka) i ładnie leży, no i nie przecieka jak stara uszczelka. Wymienię jeszcze w drzwiach kierowcy, w tylnych na razie nie ruszam bo nie ciekną ;)

Ale generalnie stwierdzenie, że Skoda jest autem deszczoszczelnym jest jak najbardziej trafne i ciężko opanować wlewanie się wody do środka :D

Teraz czekam jeszcze na zderzaki (były odnawiane) i składam :)

dizzyx - 2018-04-04, 14:44

Odpaliła od pierwszego ;) wyrwałem mendę ze snu zimowego, czas najwyższy ;] ale przez zimę dziadek się kręcić po garażu, gdzieś mi musiał zderzak oberwać :/ muszę poprawić...
Pojechała do kolegi na poprawki w blacharce, wymienimy też uszczelki przedniej i tylnej szyby, bo kupiłem nowe. Stare są masakrycznie odkształcone, przednia świszczy w czasie jazdy :shock: , aż strach co zastaniemy, no ale teraz już nie ma opcji, co by nie było to będziemy łatać, spawać i szpachlować :lol2:

dizzyx - 2018-07-13, 16:59

Na dzień dzisiejszy Skoda prezentuje się tak:

Auto jest generalnie wyspawane, już dawno wyeliminowałem też ogromny skodovski problem, czyli lanie się do środka - wymieniłem uszczelki drzwi, a same drzwi wyregulowałem. Dodatkowo zlikwidowałem przecieki z układu chłodzenia - wymieniłem odpowiednie węże.

Skoda niebawem idzie na sprzedaż. Główny problem obecnie to problemy garażowe, a szkoda mi trzymać auto ogarnięte blacharsko pod chmurką.
Faktem jest to, że chcąc mieć perełkę, trzeba by pokusić się o lakierowanie auta, bo jest ono zachowane w typowym, "PRL-owskim" stanie - wgniotki, rysy, obicia, zaprawki pędzlem itp. Niemniej jednak samochód jest sprawny, jeździ, ma przegląd i ubezpieczenie, dorzucam sporo gratów w komplecie więc jak ktoś by był chętny, to zapraszam do kontaktu, można coś podgadać, zanim faktycznie wystawię auto na sprzedaż...

mikkke - 2018-07-14, 07:14

Jaka cena?
dizzyx - 2018-07-14, 08:32

Niebawem wystawię ogłoszenie, gdzie będą wszystkie szczegóły i fotki :)

Planuję wystawić samochód z ceną wyjściową 4.300 zł, dorzucając do tego trochę dość drogich gratów - m.in. nowy gaźnik, przednie kierunkowskazy (używki w bdb stanie - są obecnie niedostępne!), drugi komplet stalówek itd...

r3mix - 2018-07-14, 10:06

Na Twoim miejscu bym nie sprzedawał. Dopiero co ją zrobiłeś, można nią jeździć, a od stania pod chmurką nie rozpadnie się w rok. Za te pieniądze się nie opłaca, zwłaszcza jak dorzucasz te wszystkie graty.
No chyba, że już Ci się znudziła, wtedy spoko ;)

dizzyx - 2018-07-14, 12:20

r3mix, ja nią nawet czasem jeżdżę ;) Samochód jest jak najbardziej sprawny itp ;)
Sęk w tym, że Skodziana to jest w zasadzie mój czwarty samochód (bo jest jeszcze nadal maluch, Poldek na co dzień no i bojler, nie licząc Syreny, która wróciła do mnie na podwórko :luj: ). Niestety na ten moment zaczynają zjadać mnie koszty (OC itp), a nadal nie mam żadnego samochodu, z którego byłbym naprawdę mega zadowolony. Po prostu doszedłem do wniosku, że lepiej będzie mieć jedno fajne i dopracowane auto, z którego będę mega zadowolony, niż 2 czy 3, które są fajne i sprawne, ale jednak to nie jest do końca to ;)

zolwik - 2018-07-14, 13:11

Wiem o czym piszesz, też tak mam i zaczynam robić porządki.
OC to nie problem jakiś duży bierzesz opinie rzeczoznawcy (która płacisz jednorazowo i jest dożywotnio a koszt ok 200zł)

r3mix - 2018-07-14, 14:11

W sumie racja. Spośród kilku pojazdów zawsze jedne lubimy bardziej, a drugie mniej :)
Karol - 2018-07-15, 00:34

r3mix napisał/a:
Spośród kilku pojazdów zawsze jedne lubimy bardziej, a drugie mniej

Problemy ludzi 1 świata :E

r3mix - 2018-07-15, 12:21

Karol napisał/a:

Problemy ludzi 1 świata :E

Jak żyć ja się pytam :E