.::Rezerwa 126p::.
BEZ KOMUNISTYCZNEJ ADMINISTRACJI

Nasze pojazdy z epoki - WSK 175 "Kobuz" 1978

Pan_Waclaw - 2016-06-24, 10:25
Temat postu: WSK 175 "Kobuz" 1978
Przedstawiam Wam moją WSK, którą dostałem od Dziadka 4 lata temu.

Był to trzeci motocykl Dziadka - zaczynał od dwuramówki 125, później na początku lat 70-tych zakupił 175-tkę (Dziadek szedł z duchem czasu i nie bał się bateryjnego zapłonu i ponoć awaryjnej skrzyni :D ), która w rodzinie obrosła legendą z racji tego, że była mega turbo zadbana i zawsze sprawna :D Ta WSK niestety została pod koniec lat 90-tych skradziona i już się nie znalazła... I tutaj zaczyna się historia mojej WSK-i.

Dziadek już nie był tak otwarty na nowości jak kiedyś i po znajomych szukał kolejnej WSK-i żeby mieć czym się poruszać. Trafił na tego Kobuza, który nie był na chodzie. Dziadek go uruchomił i tak sobie nim jeździł przez kolejne 15 lat. Nie przepadał za tym egzemplarzem, cały czas go porównywał do swojej wychuchanej wiesi, którą mu ukradli... :D

Motocykl jest zachowany w oryginale, przynajmniej tak twierdzą koledzy z forum wueska.pl :D Jest to nietypowy rocznik dla Kobuzów, bo ma garbaty bak, szerokie osłony boczne i chyba jakieś inne bębny. Specyfikacja nietypowa, ale na ogłoszeniach widziałem już kilka takich i wszystkie były z 1978 roku...

Techniczne to po zrobieniu kilkuset km posypał mi się silnik, więc go wyremontowałem. Teraz ma zrobione jakieś 1000km po remoncie... Musiałem też wymienić gaźnik, bo stary nie dawał się już regulować. Największą bolączką tych motorów jest elektryka, więc tutaj niedawno z Ojcem zrobiliśmy małą rewolucję w postaci zapłonu CDI, który jak na razie spisuje się bez zarzutu :)

A tak się prezentuje bestia :)



zolwik - 2016-06-24, 10:35

Ooo jedzilem dawno dawno temu takim jeździłem . .. I kur...sie rozje.. motocykl tak nie ucierpial jak ja.
Na tamte czasy to byl odrzutowiec.

Piękny, pamietam z elek byl problem póki aku trzymał jechal :lol2:

Anzel - 2016-06-24, 11:20

Fajnie,że wrzuciłeś CDI,pamiętam jak wcześniej podniecaliśmy się,kiedy pierwsi z Wueski.pl pościągali z Indii alternatory od Enfielda...Mieli ładowanie,solidne światła i zapas prądu :) Teraz chińskie zapłony bezstykowe są tanie,niezawodne i części dokupisz w każdym większym miasteczku,tego właśnie brakowało silnikowi W2 - dobrej iskry :)
CZESIO1958 - 2016-06-24, 13:09

Rodzina ptaszków :D
Jazda motocyklem to w zasadzie najprzyjemniejsze co można robić w ubraniu :luj:

zembro - 2016-06-24, 17:12

bardzo ladna! tez mam ale z nowszym bakiem. zachowana w oryginale czy zmieniales cos przy zaplonie itd?
r3mix - 2016-06-24, 17:21

Przepiękna. Ostatnio coraz trudniej o Kobuzy, a zwłaszcza w takim stanie. Co do specyfikacji, to jak dla mnie to były te najładniejsze - bak jak w mojej WSce to już nie jest to ;)
ikarusenon - 2016-06-24, 18:12

W każdym starym motocyklu podstawa to nowoczesny zapłon. To samo mam w simsonie - z platynami nigdy nie wiadomo i światła nie te :>

Piękna wiesia i to w w oryginale :)

Pan_Waclaw - 2016-06-24, 23:38

Anzel napisał/a:
Fajnie,że wrzuciłeś CDI,pamiętam jak wcześniej podniecaliśmy się,kiedy pierwsi z Wueski.pl pościągali z Indii alternatory od Enfielda..

Chyba nadal jest to najlepsze rozwiązanie, ale i najdroższe... Ja podzespoły do tego zapłonu kupiłem już 3 lata temu, ale dopiero teraz zebrałem się żeby to zmontować. Wtedy Royal był dla mnie za drogi, dziś może też bym poszedł tą drogą, ale zwykłe CDI daje radę i dużo ludzi na tym jeździ. Ja pozakładałem ledowe żarówki, więc pobór prądu mam bardzo mały. Na zwykłych żarówkach nadal brakowałoby prądu... Natomiast najbardziej uciążliwe było w oryginale to, że gdy spadało napięcie na AQ, to silnik gasł. Teraz zapłon jest zasilany z osobnej cewki i ten problem nie występuje.

Rocky - 2016-06-26, 11:03

Fajna Wieśka,sam mam fazę na taką od jakiegoś czasu,ale jak na razie mam za dużo złomu do ogarnięcia ;)
Pan_Waclaw - 2016-06-26, 23:39

Jeszcze takie foto znalazłem w czeluściach dysku



Jak na razie jestem mega podjarany, że znowu ją uruchomiłem i jeżdżę :D Na razie mam do ogarnięcia jeszcze wyciek spod kapy sprzęgła, wymianę oleju po dotarciu i łańcuch, ale to nie na już. I nabijam kilometry :D

Pan_Waclaw - 2017-02-28, 16:21

Dziś pierwsza poważniejsza jazda w 2017 roku, oczywiście nie bez przygód (w końcu to WSK :E ) - nie sprawdziłem dokładnie ile mam paliwa i w drodze powrotnej silnik stanął, na szczęście miałem blisko do garażu i jakoś na rezerwie się oszczędnie doturlałem :D To dowód na to, że rezerwa w WSK jednak działa!! :)


r3mix - 2017-02-28, 16:43

Bo każda WSKa to taka dama, która lubi, jak się ją trochę popcha :E Dojeżdżanie tam gdzie trzeba to nie ta bajka :E
Też bym chciał mieć rezerwę w swojej, a nie obcięte rurki tak jak jest teraz. Chyba muszę w końcu zainwestować w kranik ;)

ScreeNDorifto - 2017-02-28, 18:39

Kurde zazdroszczę takiej wski.. szkoda że mój dziadek nie lubi motorów, uważa nawet że kaski są nie potrzebne bo utrudniają widoczność :lol2: :lol2: ojciec mówił kiedyś, że simka sr50 kupić to go zwyzywał :evil: ehh.. (koniec tej fantastycznej historii xd)
Gratki wski ! ;)
Pozdro ! :D

Aron - 2017-02-28, 23:19

Oooooo panie, jeszcze stare szyldy :shock: Gratuluje takiej Wieśki ładnej! Ja natomiast choruje jeszcze na Rometa Pony, co by Chart sam w garażu nie stał :P Jak będę w Łodzi to dasz się karnąć :E
Pan_Waclaw - 2017-08-11, 13:59

Kobuz śmiga od czasu do czasu i daje radę :D Ostatnio musiałem uszczelnić gwint na baku, do którego przykręca się kranik, bo trochę mi tam ciekło. Z zapłonem jak na razie zero problemów. Ostatnio zrobiłem 100km nad Jeziorsko i z powrotem bez żadnych przygód :D Najnowsze foto z dzisiaj:


CZESIO1958 - 2017-08-11, 15:31

Ma dawać radochę
I daje 😅
A drobny wyciek to detal
U mnie co postój to Junak znaczy teren
Olejem 😈

Pan_Waclaw - 2017-08-11, 16:04

No ten wyciek z kranika nie był taki drobny, niby dużo nie leciało, ale plama była pod motorem dość duża. A znaczenie olejem to standard, niby mam silnik ładnie uszczelniony, ale zawsze gdzieś kapnie, najwięcej chyba z tego wałka co jest kopnik i zmiana biegów, tam ciągle leci, mimo że dałem nowy oring.
CZESIO1958 - 2017-08-11, 17:15

U mnie bak dotykał śrubę mocującą głowicę do ramy
Wystukała się dziurka 😁
To był Wyciek 😎
Musiałem zdemontować i polutować
Mój błąd. Tam powinna być M10 z łbem 14mm a dałem 17
Teraz jest ok 👌


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group